Проблемът на здравеопазването е защо хората, които плащат, не получават нормално лечение. А не търсенето на враг в лицето на неосигурените, на цигааните и други, което е много ефектон и популистко, но е само изпечена политическа хватка.
Коментар на бившия здравен министър д-р Стефан Констнатинов за здравната реформа, предложена от министър Москов.
Според него "има доста сериозно разминаване между хубави помисли и думи и реалността, в смисъл – непрекъснато се предлагат някакви неща, казва се, че ще станат, колко са хубави, че как нямаше да има направления за ходене при специалист, как ще реформираме ТЕЛК-овете, как болниците няма да са търговски дружества, как ще изгоним търговците от храма и ред такива неща."
В крайна сметка реално в здравеопазването не можем да кажем, че нещо се е случило дори на оперативно ниво, не стратегическо, на оперативно ниво виждаме, че то продължава да трупа дефицит въпреки обещанията, че няма да има такъв. Всички казват, че поне 200 милиона здравната каса ще бъде на червено тази година и също виждаме неблагополучия с търгове за ваксини, доставката им, трябва да търсим от Турция и т. н., тъй че за мене това, което се вижда е едно силно разминаване между хубави изказвания, убедителни изказвания за широката общественост и реални резултати, които може би трябва да ги видят засегнатите пациенти или професионалисти, които следят сектора.
Д-р Константинов смята, че дебатът дали е справедливо бедните да плащат, не е тема в момента на здравеопазването и по много погрешна посока се пуска. Ясно е , че безплатни обеди няма, но фокусирането, търсенето на враг в здравеопазването в лицето на неосигурени, на цигани и т. н. е много ефектно и популистко, обаче не е това големият проблем на българското здравеопазване.
За мен проблемът на здравеопазването е хората, които си плащат, защо не получават това нормално лечение.
А хората, които не плащат здравни осигуровки и в никакъв случай не са 2 милиона, както се твърди често с пропагандна цел, искам да ви кажа, че те практически не ползват здравно осигуряване, те ползват спешна помощ донякъде, но те представляват в различните болници между половин и един и половина процента от техните пациенти и ви става ясно, че това не е най-големият проблем на здравното осигуряване. Фокусирането върху тях всъщност е добре изпитана политическа хватка да си намерим враг, с който да се борим и да изглеждаме смели в лицето на хората. Това обаче не са сериозните реформи, които трябва да станат в здравеопазването.
Цялото интервю с бившия здравен министър д-р Стефан Константинов е в звуковия файл.
Новата седмица продължава дебата за бюджета, който ще се обсъжда от тристранния съвет в понеделник. Каква кауза ще отстояват синдикатите и как смятат да я защитят? Коментира вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Йоанис Партениотис . "Сегашният бюджет е подчинен на целта да покрием изискванията за приемането на еврото и тази цел е свързана с влизането на..
Украинската общност в Пловдив ще почете днес третата година от войната на Русия срещу страна им и кани всички, които са съпричастни с каузата им в 18 часа пред катедралния храм „Света Богородица“. 24 февруари е датата, която промени съдбата на милиони украинци, дата, която си спомняме с болка за загиналите и страданията на мирното население, но и..
Ще приемат ли задължението да не изнасят уменията си в чужбина и да работят в български болници след завършването, каквато идея за пореден път лансира МОН коментира в програма "Точно днес" председателят на Асоциацията на студентите медици в Пловдив Али Беделов. Според него идеята, студентите да сключват договор за задължителна реализация в лечебно..
Трето огнище с птичи грип е открито в Пловдивска област, предприемат се всички действия за ликвидиране на заразата След фермата в Асеновград, където в началото на месеца бе открита заразата, тя вече е разпространена и в землищата на с. Манолско Конаре, община „Марица“ и в животновъден обект за отглеждане на патици в с. Боянци. „Възможно е..
Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се в следващите три месеца парламентарните групи да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя. Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..