За въпросите, които бяха зададени от Гърция към Европа и към Гърция като една невъзможна врата за изход от кризи и още като повратна точка за политически процеси, икономически самоубийства, пропаганда, свързана с идеология и различното разбиране за демокрация като тържество и вопъл с балкански привкус в нашата съседка и у нас сега започваме разговора с проф. д-р Боян Дуранкев.
Кажете според Вас след голямото „не” от страна на Гърция какъв ще бъде отзвукът за тази част от територията на Балканите и по-специално за България?
Боян Дуранкев: Отзвукът ще има много посоки – когато гръм удари, ехото ще заглъхне в различни направления, вероятно и в България, защото ако си спомнят нашите слушатели, точно преди да се проведе референдумът, грантовите социологически агенции платените, добре платените служители – експерти на чужди разузнавания твърдяха едно и също, че Гърция ще каже „да” на затягането на коланите, на плащането на дълговете 100 г. от тук нататък. Оказа се, че всичко това беше разбито на пух и прах от самите гърци, от фактите и от този момент политиката на затягането на коланите на обикновените хора, на даването на привилегии на олигарсите, на хазарта, на всичко това, което години наред личеше, че не е на добро в Европейския съюз на това нещо постепенно ще се сложи една точка, но с дълго многоточие в Гърция.
Р. П.: Какви са уроците обаче за нашата страна от гръцката банкова и финансова криза?
Б. Д.: Тепърва ще си проличат какви ще бъдат ефектите. Със сигурност може да се каже отсега обаче, че преговорите на Гърция ще бъдат продължителни и мъчителни и че ще трябва по някакъв начин самият ЕС и Европейската централна банка да реагират на всички държави като Гърция, които са изпаднали в тежки затруднения и които ще трябва да плащат десетилетия напред дългове, разбира се вече без едно такова солидно участие и натискане от страна на Международния валутен фонд и промяната със сигурност ще тръгне и в България. Гръцките банки, които са в България, няма да имат някакви притеснения, българите не са в момента в някаква паника да теглят своите лични спестявания, България не е пред банкрут и това означава, че не толкова икономически колкото социално и политически ехото ще заглъхне в България през тази и през следващите години.
Р. П.: Проф. Дуранкев, да Ви попитам обаче, според един доклад на МВФ България в чувствителна степен е застрашена от гръцкия фалит. Става въпрос за преките контакти в областта на търговията, не само в банковото дело. В този смисъл Вие смятате ли, че страната ни ще се окаже доста по-застрашена, отколкото останалите държави не само по логиката на съседството, но - и от еврозоната?
Б. Д.: Страната ни е застрашена от едно – две – три други работи повече, отколкото - от гръцката криза. Например, вътрешните дългове – междуфирмените дългове в България са достигнали чудовищни размери, но това не тревожи никого засега. Освен това набъбването на външния дълг но България през тази година също е огромно, но изглежда и това не тревожи никого, но в гръцките отношения с гръцките фирми, особено тези, които имат тук предприятия или тези, които търгуват с България, със сигурност ще има определени затруднения, но те няма да бъдат в размерите, които се предричат.
Р. П.: А възможно ли е да се стигне до оскъпяване на дълговете заради ситуацията в Гърция?
Б. Д. Ние пряко не се влияем от гръцката криза, но косвено може да се повлияе, защото от едно решение на Конституционния съд, че едно такова пасуване на нов дълг, каквото беше поето – 18 и половина милиарда в България, не е минало по законовия начин. Това нещо може да повлияе и българите, всички български граждани ще бъдат разтревожени от набутването на този дълг, защото той ще се плаща и от това, но и от следващото поколение...
......................
Тази година Българското национално радио става на 90 години, а Радио Пловдив - на 70. "Трябва да обръщаме внимание и на успехите, и на предизвикателствата. Тези 90 години означават, че много хора преди нас са постигнали много неща - да работим в медия, която се ползва с много високо обществено доверие, която хората не само слушат, а истински се..
Училищата в Пловдив и областта имат готовност да преминат към онлайн обучение от 29 януари до 4-ти февруари включително. Пред Радио Пловдив началникът на РУО Иванка Киркова подчерта, че в тези учебни дни ще се оформят оценките за първия учебен срок. Тя припомни, че област Пловдив е сред пионерите, стартирали онлайн-обучение през 2020 година по..
Две предложения за предстоящата на 30 януари сесия на ОбС на пловдивския кмет Костадин Димитров бяха бойкотирани на заседанието днес на правна комисия към местния парламент. Едното е за одобряване на текстове на допълнителни споразумения с превозвачите, обслужващи линиите от масовия градски транспорт, което предвиждаше индексация на..
Обичайната зимна картина записва високи нива на ФПЧ във въздуха. В Пловдив освен силния трафик, и печките на твърдо гориво се оказват често споменавани в докладите на РИОСВ. Как мръсния въздух се отразяват на децата и по-чувствителните възрастни хора, какви са важните мерки? Според кардиолога д-р Костадин Костадинов , преподавател в Медицински..
На 25.01.2025 година от 13:30 часа Планетариумът с Астрономическа обсерватория в Смолян ще представи най-новата им програма за съзвездията през зимата. Ще има още една лекция в събота от 17:00 часа, приет е графикът и посещенията ще са два пъти на ден. „ Небесна разходка “ е създадена, чрез дигиталния софтуер Digistar7. Тази програма е реализирана..