Ниският статус на българския учител е основната причина за недостига на преподаватели в страната.
Това заяви пред Радио Пловдив председателят на Синдикат „Образование” към КТ „Подкрепа” Юлиян Петров. Той припомни, че още преди пет години от синдиката са предупредили, че ще има голям глад за учители. Сега в страната не достигат около 1 500 преподаватели и тенденцията ще се задълбочава.
Петров посочи, че в момента има търсене на учители, има и предлагане, но голяма част от учителите, които търсят работа, са или без специалност, или без квалификация. Като цяло системата не мисли за качеството на образованието, а мисли как да спести средства от това качество – категоричен е синдикалистът. Той припомни, че обучението на кадри е дълъг процес – поне 10 години са необходими за обучаването на добър специалист в дадена област.
Петров коментира, че проблемът с недостига на кадри в системата на образованието се е отложил с няколко години заради въвеждането на целодневната организация на учебно-възпитателния процес. Това позволи на много педагози да започнат работа, но този модел вече е със затихващи функции и отново ще произведе безработни учители – заяви Юлиян Петров. Той изрази недоумение защо българският закон за училищното образование копира полската и английската образователни системи, където целодневното обучение също вече е със затихващи функции.
Синдикалистът обясни, че причините да няма учители са много, но главната е ниският статус на българския учител. Заради това младите хора или изобщо не искат да учат педагогически специалности, или много малко време се задържат в сектора на образованието.
Необходими са важни стъпки в тази посока, а сред основните е повишаване на статуса на българските учители и обвързване на това с качеството на образованието – посочи Юлиян Петров. Според него е много важно държава, общини и инспекторати да бъдат в един отбор, защото те сега не са.
Рекорден е броят на сигналите за престъпления онлайн срещу деца в мрежата, подадени на Горещата линия на Центъра за безопасен интернет за 2024-а година. 1 750 000 са сигналите, обработени само за миналата година, съобщи Антоанета Василева, координатор на центъра. По думите й в предишни години броят на тези сигнали е стигал до 46 000...
Ученичките от Математическата гимназия в Пловдив - Димана Праматарова и Демира Недева ще представят проекти на международния научен инженерен панаир в Охайо, съобщиха от гимназията. Димана Праматарова от XI "а" клас и Демира Недева от XII "а" на Математическа гимназия „Акад. Кирил Попов“ са тазгодишните лауреати на Панаира на..
Как балканското недоволство срещу повишаването на цените и спекулата ще се проектира у нас? Според социалния психолог и университетски преподавател доц. Николай Димитров това недоволство вече е побългарено, при това доста аматьорски. "Защото, ако в Хърватия недоволството тръгна много мощно от един журналист, който обяви този протест за..
Очаквано протестите и бойкотите достигнаха и до България. Опасявам се обаче, че тези инициативи няма да доведат до такова намаляване на цените, както отчитаме намаляване на броя на касовите бележки. Теорията и практиката е доказала в годините, че намеса в пазарните отношения в условията на пазарна икономика трудно може да доведе до нещо,..
Улеснява се лечението на хора с Множествена склероза и п рез тази година 3200 души с увреждания ще получат високотехнологични помощни средства. Това съобщи в програма "Точно днес" Здравка Цветарска, председател на Фондация „МС – Заедно към върха“. Тя уточни, че добрите новини са от Първия национален форум за хората с МС, който се..