Близо 80 % от учебниците след 7 клас са втора употреба, това сочат данните на борсите в Пловдив. Децата имат и хитри начини да си разменят учебниците, като дори са си направили Фейсбук борса на национално ниво.
С 40 на сто по-евтино струват учебниците втора ръка, затова 15 дни преди старта на учебната година борсите за употребявани помагала вече се раздвижват. Има дни на намаления, които деца и родители следят. Или тези от тях, които са по-пестеливи. Иначе кратките сметки сочат, че има 10 на сто отстъпка за колективни заявки, издателства правят до 25% намаление за езиковите комплекти. 10 учебника се броят за колективна заявка и намалението е 25%. Точно те са най-скъпите.
Наблюденията на борсите за втора употреба показват, че 80 на сто от учениците изобщо не са придирчиви и без проблем си набавят нужното. Ако ученикът си купи комплект за следващ клас, ще се наложи да доплати само 30% от крайната сума. Средната цена на комплект нови учебници в горен курс е 150 лева.
Очакванията са за още по-засилен интерес в дните след 15 септември.
Търговията с учебници не замира и първите месеци на всяка нова учебна година. Традиционно в българското училище, напр. от 1 до 4 клас когато учебниците са безплатни, родителите дават от 60 до 100 лв за помагала.
Обобщението е валидно - няма как, всяко семейство заделя за учебници, тетрадки и всичко необходимо за училище. Границата е голяма, ножицата също - от 60 лв. в първи клас до 150 лв. за учебник по език в профилираните паралелки на гимназиите.
Тази седмица в рубриката „Добро утор, ден!“ ни гостува Надежда Тодорова, щастлива и горда майка на две прекрасни специални дъщери - Вяра (със синдром на Даун) и Румяна (осиновена). Казва, че пътят й към всяка от тях не е бил лесен, но това, че ги има са поредното доказателство, че вярата, любовта и борбата правят чудесата възможни. "Дъщеря ми..
Как на практика еврото ще влезе в касите на ресторантьори и хотелиери, какви са въпросите, които търговците си задават за наличността, за рестото, за касовите апарати, за разговорите с клиентите и с контролните органи? Според Тони Симидчиева - собственик на хотел и ресторант, и председател на Регионалната занаятчийска камара - Пловдив,..
Вотовете на недоверие сега заменят цикъла на предсрочни избори, в който бяхме влезнали, смята социологът от "Алфа рисърч" Павел Вълчев. Това, по думите му, сплотява опозицията, но не можем да кажем, че то носи съществена промяна, защото промяна на електоралните нагласи няма. Той отбеляза, специфичното в този момент и то е, че опозицията е от две..
В свят, в който промените в климата и загубата на биоразнообразие вече не са далечни заплахи, всяка стъпка към по-зелена и устойчива среда има значение. Над 3500 дървета и храсти бяха засадени в рамките на еко инициатива на ХОЛДИНГ КЦМ 2000 . Тя носи името „Засаждаме 2500 + дървета“ и се осъществява по повод 25-годишния юбилей на дружеството..
Центърът по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив отбеляза 10 години от създаването си. Той е първият и единствен в България център за върхова наука в полза на устойчивото земеделие и човешкото здраве. Оборудван с технологии от най-ново поколение, центърът се налага като притегателен център за млади изследователи и..