Всичко с времето е наред. Във високите юлски температури, с които посрещаме септември , също няма нищо тревожно .Но следващата седмица предстои захлаждане.Това заяви доц.д-р Георги Рачев климатолог и преподавател в СУ.
Няма човек, който да може да обясни нещата точно и пълно, тъй като природата е все още твърде загадъчна за нас. Не е нещо страшно, което се случва тези дни, и много други години септември месец се е случвало в началото да бъде топло, още повече тези типично юлски температури, които не са изключение за началото на септември, ще продължат до неделя. От неделя ни очаква едно захлаждане и навлизаме в нормалната, стандартната златна есен, такава каквато я познаваме.
Прогнозата на доц. Рачев за септември месец е, че ще бъде по-топъл от обикновеното – такава е дългосрочната прогноза и общо взето всички метеорологични центрове, всички, които се занимават със средносрочни и дългосрочни прогнози казват, че септември месец ще бъде по-топъл. Има разминаване по отношение количеството на валежите. И това е заключено в периода 8 – 11 септември – понеделник ще започне захлаждането, то ще продължи до към четвъртък – петък – става дума за следващата седмица и точно тогава се очакват евентуално по-съществени валежи. Лично моята прогноза и на моите колеги е, че валежите няма да бъдат толкова интензивни и ще останат в рамките на нормалното.
По отношене на някои, дори апокалптични прогнози , като за 23 септември, и други за промяната на климата, особено при непрекъснатото повишаване на температурата, доц. Рачев успокои, че: досега сме преживели много апокалиптични прогнози . За да говорим за съществени изменения на климата трябва доста по-дълъг период – обикновено се смята, че минимума, за да можем да говорим за някакви изменения трябва да бъде около 30 г. Категорично в България няма да има банани и портокали, нито маймуни ще се разхождат, още по-малко камили. Не, това не може да се случи при никакъв климатичен вариант – има известно повишаване на средните годишни температури и намаляване на валежите във високите планини на България. Това вече мога да ви го кажа със сигурност, но всичко останало е така както си го знаят нашите баби и дядовци. Просто ние станахме много чувствителни към измененията на времето.
Интервюто с доц.д-р Рачев е в звуковия файл.Новата седмица продължава дебата за бюджета, който ще се обсъжда от тристранния съвет в понеделник. Каква кауза ще отстояват синдикатите и как смятат да я защитят? Коментира вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Йоанис Партениотис . "Сегашният бюджет е подчинен на целта да покрием изискванията за приемането на еврото и тази цел е свързана с влизането на..
Украинската общност в Пловдив ще почете днес третата година от войната на Русия срещу страна им и кани всички, които са съпричастни с каузата им в 18 часа пред катедралния храм „Света Богородица“. 24 февруари е датата, която промени съдбата на милиони украинци, дата, която си спомняме с болка за загиналите и страданията на мирното население, но и..
Ще приемат ли задължението да не изнасят уменията си в чужбина и да работят в български болници след завършването, каквато идея за пореден път лансира МОН коментира в програма "Точно днес" председателят на Асоциацията на студентите медици в Пловдив Али Беделов. Според него идеята, студентите да сключват договор за задължителна реализация в лечебно..
Трето огнище с птичи грип е открито в Пловдивска област, предприемат се всички действия за ликвидиране на заразата След фермата в Асеновград, където в началото на месеца бе открита заразата, тя вече е разпространена и в землищата на с. Манолско Конаре, община „Марица“ и в животновъден обект за отглеждане на патици в с. Боянци. „Възможно е..
Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се в следващите три месеца парламентарните групи да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя. Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..