Ботев остава нацоналния герой на България. С него трябва да вървим към нашето бъдеще. Ако все още си задаваме въпроса, дали Ботев е наш национален герой,то какви българи сме. Надявам се, че на тази свята за нас дата – датата на рождението на Ботев, този въпрос няма никой да си го зададе, каза Ася Николова, директор на Националния музей "Христо Ботев" в Калофер в деня, когато отбелязваме 168-та годишнина от рождението му.
Да, Ботев е този, с който трябва да вървим напредв бъдещето си, защото в своето творчество, в своите действия Ботев ни е завещал точно това – любовта към свободата. За него свободата е вътрешна потребност, дори и в едно време, когато няма свободна България той е бил свободен човек, защото е вярвал, че само този, който е свободен, само той може да се нарече човек в пълния смисъл на думата. Ето, това е важно за нас, българите – да осъзнаем, че свободата е наша вътрешна потребност. Да четем по-често Ботев, а не само да говорим затова как трябва да следваме неговия пример. Не, ние трябва да следваме това, който той ни е завещал като отношение към страната си, като отношение между хората и като отношение към свободата и именно това, което ни прави човеци.
Ако тези хора, които днес смятат за представителни на нашата национална идентичност се съизмерват с Ботев значи правилно са преценили себе си. 168 г. след рождението си Ботев остава националният герой на България. В това вярват всички, които не само идват в нашия музей, а просто всички, които се чувстват българи, така че не можем да говорим, че времето е нанесло някакви щети върху това да бъде повече, или по-малко наш национален пример Христо Ботев.
Националният музей "Христо Ботев" работи и през празничните дни. И през тях, между Коледа и Нова година, над 300 души са идвали в музея. В момента очакваме отново – на деня на Ботев най-искрените, най-истинските почитатели на Ботев – това са хората, които ще дойдат при нас в музея. Това са хора, които се чувстват истински родолюбци, защото отделят от времето си дори и в празничните дни да посетят един български музей. Така че това е паметта за Ботев, това е неизтриваемото, това е печатът, който са оставили личности като Ботев, Левски, Каравелов върху нас българите. Това е историческият прочит на тяхното дело, на това, което те са оставили.
В Националния музей "Христо Ботев" се пазят съхранените само четири предмета от личните вещи на Ботев. Най-ценното, което е останало от нашия патрон – единствените лични вещи на Христо Ботев от неговия бунтовен, барутен, изпълнен със себеотдаване живот, са останали само четири предмета – личните му писалищни принадлежности и джобният часовник. Личните писалищни принадлежности включват пресичка попивателна, мастилница от синьо стъкло и една специална поставка във формата на подкова за перодръжки. Само тези четири предмета са останали от Христо Ботев и нашият музей има безкрайната чест, отговорност да пази тези предмети за всички поколения българи.
Г-жа Николова коментира и ритуалът с т.н. "мъжко хоро" в Калофер, в който Богоявленският кръст се изважда след мъжко хоро в река Тунджа. Това не е старата, възрожденска традация. Ботев не е играл в ледените води на реката. Тази традиця е от 70-те години на 20 век. И няма нищо лошо да се спазва, да идват хора и от други места, но самото хоро е обвързано с големия християнски празник Богоявление и него трябва да почитаме.
Рождената дата на Христо Ботев по стар стил е на Коледа, на Рождество Христово, и той е кръстен на Спасителя - Христос. Сега, по новия стил, денят му също е на големия християнски празник Богоявление. И това не е случайно.
Цялото интервю с Ася Николова е в зуковия файл.
Количеството и качеството на храната са важен фактор за дългия и качествен живот. По нашите географски ширини битува схващането, че който преяжда, живее доста добре. И когато някой се вземе в ръце и отслабне здравословно едни 15 - 20 килограма, всички в обкръжението му започват да го питат дали не е болен от рак или не му се е случило нещо ужасно ...
От 1 февруари ще заработи новото общинско предприятие "Зоологическа градина - Пловдив", съобщи в интервю за програма "Ден след ден" зам.-кметът по екология и здравеопазване Иван Стоянов. Предложението на общинската управа ще бъде внесено за обсъждане на януарската сесия. "Ще кандидатстваме пред програма „Околна среда“ за средства за зоологически..
Преговорите за правителство са възобновени. ГЕРБ обаче продължава преговорите за кабинет само с БСП и ИТН. Разговори с "Демократична България" ще се водят, само ако те подкрепят кандидатурата на Росен Желязков за премиер. За политическите интриги и отражението им върху обществото е интервюто на Антоанета Петричанска с Андрей Велчев, политолог и..
Българските домакинства няма да издържат на ръст на тока още веднъж през годината след това, което ни посрещна от януари, категорична е доц. Теодора Пенева от Института за икономически изследвания при БАН, специалист по енергийна бедност. Българинът няма възможност да търпи и ще излезе на протест, както това стана през 2013 година, прогнозира..
В програма "Точно днес" разговор с Вихра Ерамян , директор на Езикова гимназия "Иван Вазов " - Пловдив, за втория СТЕМ център, който ще изградят в училището през тази година. Обществената поръчка вече е обявена на стойност малко над 220 000 лева, за какво ще се ползва новата придобивка разказваме в програмата. Общата стойност на проекта ще бъде..