Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Не е важно само какво се учи, а как се учи и кой го преподава

| обновено на 28.01.16 в 13:41

От дебат винаги има смисъл, но в този дебат -  за промените в учебните планове -  МОН  не играе абсолютно честно с гражданите  - информацията, която имаме е на парче, само част от картината е споделена.

Симптоматично е, че има страх от денационализация на образованието, отбелязва проф. Пелева. 

В кризисна ситуация, като тази, в която сме - националните преживявания са важни, те се терапевтични. В такъв момент да се прилага грубо социално инженерство ще доведе до втвърдяване на националистичесческия прочит и коментар на предлаганите промени.

Ако идеята е да са намали конфронтационното звучене на част от българските текстове, които се учат- защо се маха точно "Хубава си, моя горо", защо намалява Далчев - пита професорът и продължава с несъгласие с представената логика на преместване на "История славянобългарская" от шести в девети клас.

Сред въпросите, които отсъстват в информацията, която дават от МОН е - каква философия  на образование се предлага, не само какво учат децата, как учат, кой ги учи.... Готов ли е съвременният български учител да понесе обещаваната му свобода да конструира сам учебен материал? В този смисъл проблемът на средното образование, който сега се дискутира е много свързан с висшето, ние имаме много сериозен проблемът и днешните разговори са само малка част от него.

Министерският ешалон, който работи върху програмите е доста невидим, каза още проф. Пелева, а тези които участват в дебата най- вероятно ще са употребени и ще поемат тежестта на следващия гаф. Кой ще точно ще реши с кое експертно мнение ще се съобрази, кой ще е крайният продукт, как ще се направи избор, кой ще го направи.....?

Дебатът ще завърши с някакви компромиси, прогнозира проф. Пелева. Ще бъде утешено безпокойството на хората, ще се реши така, както е замислено и ...така до следващия скандал.

Цялото интервю с проф. Инна Пелев може да чуете в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Няма никаква опасност за Панагюрското съкровище в „Гети“

„ Предвид екстремните условия в Лос Анджелис, където продължава да бушува пожар, засега е обявено, че до 13 януари Музеят „Гети“ е затворен “ – съобщи в интервю за Радио Пловдив доц. д-р Маргарит Дамянов от Националния археологически институт с музей при БАН . Той е куратор от българска страна на изложбата, в която са изложени и нашите..

публикувано на 09.01.25 в 16:04

За баланс при план-приема в 8 клас настоява Областната управа

Доколко образователната система е способна да осигури квалифицирани кадри за развитие на професионалното обучение по актуални и търсени професии и да дава възможност да се работи върху уменията и компетентностите. Това е въпросът, който поставя областният управител проф. Христина Янчева в становището си до Регионалното управление на..

публикувано на 09.01.25 в 14:28
Проф. д-р Иван Желев Димитров

Старостилната църква не застрашава единството в БПЦ

Решението на Върховния касационен съд (ВКС) да бъде регистрирана Българска православна старостилна църква предизвика вълна от недоволство. Застрашава ли това единство на православната църква и до какво може да доведе наличието на паралелна православна църква? "Мисля, че това не застрашава единството на Българската православна църква..

публикувано на 09.01.25 в 11:34

Промяна в отчитането на гласовете е положителна стъпка

Много недостатъци се събраха в изборния процес през годините, така че промените в Изборния кодекс са необходими и могат да дадат добър резултат. Промяната в отчитането на гласовете е крачка в правилната посока, но за да няма проблеми детайлите трябва да бъдат изпипани много добре. Така политологът и изборен експерт Даниел Стефанов коментира..

публикувано на 09.01.25 в 10:09

Благотворителен концерт събира средства за дете с ДЦП

Изпълнители от Община Марица се обединяват в мащабен благотворителен концерт в подкрепа на 2-годишния Иван от Рогош, който страда от детска церебрална парализа. Момчето започва да провежда рехабилитация още, когато е на 6 месеца. Сега обаче се нуждае от 44 000 лева за провеждане на лечение в турска клиника. Тя е за рехабилитация, която ще..

публикувано на 09.01.25 в 07:50