Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Между ЕС и Турция ще има не сделка за бежанците, а компромис

| обновено на 17.03.16 в 16:53

28-те държавни лидери от ЕС отново се събират в Брюксел, за да решат дали да сключат споразумение с Турция за спиране на мигранти и обмен на бежанци. Няколко правителства, сред които и това на България, имат резерви относно сделката и условията, които поставя Анкара, за да спира потока от хора през границите си. 

Става дума за сделка на ЕС с Турция, но тази сделка не е лесно решение, така коментира предстоящата среща на Брюксел за Радио Пловдив геополитическият анализатор и ръководител катедра „Политическа география” в СУ „Климент Охридски”  доц. д-р Марин Русев. Аз съм песимист, че тази сделка ще се осъществи, ако трябва да реши проблемите на 100 %. Защото все още, може би, нито Европа, нито Турция знаят точно какво искат да получат и да дадат.

Според него председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер демонстрира все по-голяма непоследователност. Той твърди, че ЕС ще получи, каквото иска, но в същото време обяви, че Турция поне още 10 години няма да е готова за членство в ЕС. Затова не сделка или договорка, а компромис, може би, е точната дума за това, което ще се случва в Брюксел, коментира още Марин Русев.

Споразумение обаче не зависи само от Европа или от Турция. Не трябва да забравяме и интересите на САЩ. Цената на сделката се покачва все повече. Някои страни от ЕС, като Испания и Италия, се опитват да водят и собствена политика по мигрантската криза, защото са повече засегнати от бежанската вълна, добави Русев.

Той беше категоричен в прогнозата си, че ще има още доста срещи между ЕС и Турция преди да се изясни истинската позиция и на двете страни по споразумението.

България не е готова за сериозни бежански трусове и ситуацията при нас също е тежка, защото тепърва може да изпитаме това, с което се сблъскват Гърция и Италия. Затова България трябва безрезервно да подкрепя Гърция. Просто е - ако Гърция не издържи като държава на мигрантския натиск, България ще бъде също съсипана от бежанците. Ние сме в толкова тежка ситуация, че сами не можем да предположим какво може да ни се случи, предупреди Марин Русев.

Нашите политици трябва да артикулират не само егоистичния ни интерес, а и подкрепа за Турция, като същевременно искаме всичко, което турското правителство може да направи, за да смекчи мигрантския натиск.

Според Русев държавата ни отдавна се движи на автопилот и нямаме модели, които да проиграват разнообразни ситуации. Срещу нас стои огромна бежанска маса, която може бързо да изчерпи не само българския, а дори германския ресурс. Затова трябва да работим с всички страни на ЕС и да търсим това сътрудничество, защото сами не можем да се справим с евентуалната криза.

Може би е дошло времето да разберем, че по-добре е Турция да стане член на ЕС, отколкото други страни от далечната част на Източна Европа, които ще нахлуят в това пространство и трудно ще се впишат в него.

Иначе бежанците-номади идват в Европа, не за да се съобразяват с европейските ценности, а за да наложат своя начин на живот, коментира още Марин Русев.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с Надежда Тодорова

Тази седмица в рубриката „Добро утор, ден!“ ни гостува Надежда Тодорова, щастлива и горда майка на две прекрасни специални дъщери - Вяра (със синдром на Даун) и Румяна (осиновена). Казва, че пътят й към всяка от тях не е бил лесен, но това, че ги има са поредното доказателство, че вярата, любовта и борбата правят чудесата възможни.   "Дъщеря ми..

обновено на 11.07.25 в 16:02
Тони Симидчиева

Очакваме административни трудности за въвеждане на еврото

Как на практика еврото ще влезе в касите на ресторантьори и хотелиери, какви са въпросите, които търговците си задават за наличността, за рестото, за касовите апарати, за разговорите с клиентите и с контролните органи?  Според Тони Симидчиева - собственик на хотел и ресторант, и председател на Регионалната занаятчийска камара - Пловдив,..

публикувано на 11.07.25 в 11:11

Политически драми ще има, но не и последици от тях

Вотовете на недоверие сега заменят цикъла на предсрочни избори, в който бяхме влезнали, смята социологът от "Алфа рисърч" Павел Вълчев. Това, по думите му, сплотява опозицията, но не можем да кажем, че то носи съществена промяна, защото промяна на електоралните нагласи няма. Той отбеляза, специфичното в този  момент и то е, че опозицията е от две..

публикувано на 11.07.25 в 11:00

От корена до короната

В свят, в който промените в климата и загубата на биоразнообразие вече не са далечни заплахи, всяка стъпка към по-зелена и устойчива среда има значение.  Над 3500 дървета и храсти бяха засадени в рамките на еко инициатива на  ХОЛДИНГ КЦМ 2000 . Тя носи името „Засаждаме 2500 + дървета“ и се осъществява по повод 25-годишния юбилей на дружеството..

обновено на 10.07.25 в 15:26

Авангарден научен център в Пловдив празнува 10 години

Центърът по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив отбеляза 10  години от създаването си. Той е първият и единствен в България център за  върхова наука в полза на устойчивото земеделие и човешкото здраве.  Оборудван  с технологии от най-ново поколение, центърът се налага като притегателен център за млади изследователи и..

публикувано на 10.07.25 в 14:10