Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На Светла сряда с "Ден след ден"

Защо е тайна съдържанието на мащабното търговско споразумение между САЩ и Европейския съюз, което ще създаде зона за свободна търговия, покриваща територия с 850-милионно население? Чий е интересът тази свободна търговия да е нерегулирана?  Сериозно застрашени ли са основните принципи на ЕС: храни, санитария, екология? Ще отпаднат ли изцяло клаузите за защита на потребителите и околната среда под натиска на Вашингтон? Допустимо ли е преговори, засягащи повече от половин милиард потребители в Европа, да са непрозрачни и какво правят евродепутатите за разбулването им? Отговорите по т. нар. Търговско споразумение между САЩ и Европейския съюз (Трансатлантическо търговско инвестиционно партньорство – TTIP) търсим от българския евродепутат Eмил Радев от ГЕРБ (ЕНП).

Снимка

И още:

Брюксел ще предложи днес премахване на визовия режим за Турция. Защо Евросъюзът толкова бърза с отмяната на визите за турските граждани? Само много пари или и своята сигурност залага Европа, пазарейки се за визите с Ердоган? Защо европейските политици продължават с компромисите, въпреки ясното съзнание, че Анкара им извива ръцете, обвързвайки отмяната на визовия режим за турските граждани със съдбата на хиляди нещастни бежанци, около които се въртят милиони евро? Страхът поражда готовност за големи отстъпки, но дали еврочиновниците осъзнават истинските мащаби на сделката с Турция? Разговорът ще е с политолога, доцент от Великотърновския университет Иво Инджов.

За сътресенията и скандалите относно плащането на втората пенсия и за предложените промени в сектора ще разговаряме с бившия социален министър Иван Нейков, който е и експерт по пенсионните въпроси.

Защо Румен Петков от АБВ смята, че има силни основания да се подозира, че някой иска да открадне нещо от фондовете, които ще осигуряват втора пенсия? Аргументите му, както и още коментари за грешни стъпки от страна на финансовия министър, ще обобщи в репортажа си Живка Танчева.

Що е от методът Монтесори? Как Пловдив ще стане първата община в България, която ще приложи този метод в детските градини – репортажът е на Стоян Терзиев.

Пъстър и богат е културният календар на Пловдив през май. За събитията в него разказва в аванс Димитър Владимиров.

Времето от 15 до 17 часа днес споделете с нас. Приятно ни е!


Снимка




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Румен Стоичков в "Добро утро, ден!"

Дългогодишният водещ на предаването „Нощен хоризонт“ на БНР Румен Стоичков е гост в рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица. Той има над 1600 предавания и над 2000 репортажа. Работата му винаги е била посветена на хората и решаването на техните проблеми. Категоричен е, че един репортер трябва да подобрява живота на хората. В продължение..

обновено на 20.02.25 в 11:10

Лекоатлетката Пламена Миткова в "Добро утро, ден"

Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова.  Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за    "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Три поредни години..

обновено на 20.02.25 в 11:10

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 20.02.25 в 11:10

Отец Димитър Димитров в "Добро утро, ден!"

Отец Димитър Димитров е приятел на Радио Пловдив, той познава гласовете на водещите на новините, на актуалните и на музикалните предавания.  Обича сутрин да включи радиото и с настроение да започне часовете на деня.  От 2018 година отец Димитър е енорийският свещеник в католическата църква „Свети Дух“ в район Тракия на Пловдив. Известен с..

обновено на 20.02.25 в 11:09

Алексей Кожухаров в "Добро утро, ден!"

В рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица гостува известният актьор, режисьор и сценарист Алексей Кожухаров. Още от ранна детска възраст той се ориентира към актьорската професия, а първата си житейска роля изиграва, когато попада в казармата, но не иска да става танкист. Споделя, че винаги има какво да прави. Но с усмивка припомня..

обновено на 19.02.25 в 10:24