Големи вълнения и още по-големи приготовления, и неимоверно големи разходи – така изглеждат абитуриентските балове „Точно днес“.
Подготовката започва година по-рано, а част от нея включва проби на рокли, костюми и прически. Графиците на козметици, гримьори и фризьори са запълнени преди три месеца. Истински парад на суетата, в който участват зрелостниците и техните семейства. Днес ще ви срещнем обаче с две абитуриентки, за които денят на бала е изпълнен повече с надежда, отколкото със суета. Те са от преходното жилище на Дом "Олга Скобелева", известен още като Родопския пансион. Ще бъдат изпратени на своя бал от преподаватели, социални работници и останалите деца от социалното заведение. И точно затова - големите вълнения и тежките подготовки, са заменени с надежда. Надежда за утрешния ден и по-добър живот. Срещаме ви с деветнайсет годишните Гергана Атанасова и Василка Грозева. Двете момичета вече имат планове за бъдещето. Гергана признава, че иска да стане социален работник и да предаде на децата всичко онова, което е научила от своите възпитатели и учители в Дом „Олга Скобелева“. Попада в него преди години, тъй като майка й не може да се грижи за нея.
Малко по-различна е историята на Василка Грозева, която е творческа личност, плановете й за бъдещето също разкриват заложбите й. Ориентира се към философските специалности. Категорична е, че лятото ще работи за да си помага. Предстои й да се завърне и в родния си дом.
Балът на Василка е днес, а на Гергана – на 24 май. Вълненията около подготовката не са им чужди. Тежките приготовления обаче минават на заден план, тъй като бъдещето се оказва много по-важно за двете момичета. Тоалетите им са купени от дарители...Въпреки това – и двете ще бъдат красиви на своя бал, със специално избрани рокли, прически и гримове, нищо че самата подготовка е в рамките на по-малко от месец. Гергана ще бъде със стилна червена рокля, а Василка е избрала прасковен цвят за своя тоалет.
Гергана и Василка споделят и най-важното, което са научили през училищните години и престоя си в социалното заведение – да стават рано, да са дисциплинирани и коректни към хората до тях. И двете момичета излизат от социалното заведение с благодарност – към хората от социалното заведение, които в продължение на години са полагали грижи за тях.И сълзите при раздялата са рабираеми.
Калинка Лисейкова, която работи в комплекса за социални услуги „Олга Скобелева“ от 16 години признава, че изпраща своите възпитанички с много вълнение и оптимизъм. Тя е категорична, че възпитаниците на социалното заведение винаги ще могат да разчитат на нея и колегите й.
Целият репортаж можете да чуете в звуковия файл.Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..
На протеста на "Възраждане" пред сградата на Европейската комисия в София се случиха недопустими неща от гледна точка на демокрацията. Това заяви в предаването "Ден след ден" социологът от агенция "Алфа рисърч" Павел Вълчев . По думите му е много важно, че парламентарно представените сили осъдиха вандалския акт, както и европейските институции...
Новата седмица продължава дебата за бюджета, който ще се обсъжда от тристранния съвет в понеделник. Каква кауза ще отстояват синдикатите и как смятат да я защитят? Коментира вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Йоанис Партениотис . "Сегашният бюджет е подчинен на целта да покрием изискванията за приемането на еврото и тази цел е свързана с влизането на..
Украинската общност в Пловдив ще почете днес третата година от войната на Русия срещу страна им и кани всички, които са съпричастни с каузата им в 18 часа пред катедралния храм „Света Богородица“. 24 февруари е датата, която промени съдбата на милиони украинци, дата, която си спомняме с болка за загиналите и страданията на мирното население, но и..
Ще приемат ли задължението да не изнасят уменията си в чужбина и да работят в български болници след завършването, каквато идея за пореден път лансира МОН коментира в програма "Точно днес" председателят на Асоциацията на студентите медици в Пловдив Али Беделов. Според него идеята, студентите да сключват договор за задължителна реализация в лечебно..