Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Политическият език става все по-агресивен

доц. д-р Надежда Сталянова

Езикът ни  - на пиедестал ....или низвергнат. От ракурсите на празника и на конюнктурата на делничното говорене – жив, обогатен и  ограбен, свидетел на всичко. Как ни говорят хората от властта и как ги разбираме в останалите дни от годината, изключвайки празника на Писмеността и на Словото.  За новите модели на езиково общуване, налагащите се норми и тревожните симптоми в езиковата култура на политиците – събеседник – доц.д-р Надежда Сталянова от СУ „Климент Охридски“. 

Ние изследваме начина, по  който говорят публичните личности, защото не ги познаваме като професионалисти в областта, в която те работят. До нас стигат само техните думи и затова е важно да обърнем внимание на начина, по който те говорят. В публичното говорене на българските политици днес откриваме две тенденции. Едната  от тях е придържането към брюкселския новоговор или както някои изследователи го наричат, брюкселския „дървен“ език. В този тип изказ преобладава абстрактното говорене, наситено с много терминология. То е много слабо информативно, защото  зад витиеватите фрази долавяме трудно това, което иска да ни каже политикът. Това е единият полюс.  Другият полюс е  принизяването и уеднаквяването  на публичната реч с ниския стилов регистър, с  битовото общуване. Това е тип изказ, който сме свикнали да чуваме, когато приятели са седнали около маса и някакси сетивата ни не възприемат добре да чуват от устата на хората, които ни управляват, говоренето по „махленски начин“, подчерта доц. Сталянова. По думите й, вече е много трудно да отличим говоренето на човека без никакви претенции от политика, който е с претенции да е част от някакъв елит.

Доц Сталянова заяви, че общото мнение на колегите й от университета е, че днес е трудно  студентите да бъдат научени на изящна словесност, защото извън аудиториите е сложно да бъде посочен модел на подражание, модел на реч, който използва риторически похвати и е завладяващ и увличащ последователи.

Доц Сталянова припомни, че на политическата сцена в близкото минало сме имали много силни примери за интелектуално присъствие и  в Парламента и изрази надежда, че това ще се случи отново в българската политика. Като пример тя посочи начина, по който са говорили в зала Блага Димитрова, Валери Петров, Гиньо Ганев, които поставиха висока летва в публичното говорене.

С европеизирането и глобализирането на нашия живот се глобализира и езикът и общуването и с Европа, и с Америка стана лесно, заради нтернационализираната лексика. Езикът е точно тази част от нашия живот, който най-бързо откликва на всякакви промени. Механизмът е много прост – когато в живота ни се появи нещо ново, то винаги идва с думата, която го назовава.  От друга страна обаче точно интернационализираната лексика е причината за „брюкселския дървен език“, който разчита на клишета, подчерта доц. Сталянова.

Българският политически език става все по-агресивен и в последния Парламент езикът на контраста и омразата е много силен, заяви още доц. Надежда Сталянова. Чуйте повече от звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

За Украйна Тръмп е разочарование

 „Мога да кажа с една дума-разочарование“.  Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..

публикувано на 20.02.25 в 16:18

Родното производство зависи от държавата, но тя не го подкрепя

Темата за високите цени на хранителните продукти е сред водещите за посетители и изложители и на агрофрума, чиито домакин е Пловдив. Трите изложби АГРА, Винария и Фудтех събират на едно място над 620 компании от 25 държави. В днешния, втори ден на бойкот на големите търговски вериги, търсим мнения и коментари на български производители за..

публикувано на 20.02.25 в 16:16

Държавата да осигури повече фермерски пазари

Държавата да създаде условия за провеждане на повече фермерски пазари, където земеделските производители да могат да продават продукцията си директно на потребителя. Това от една стана ще доведе до засилена конкуренция и от друга ще намали зависимостта от големите хранителни вериги.  Това е позицията на Български фермерски съюз, който изпрати писмо..

публикувано на 20.02.25 в 15:29

Бюджетът няма да бъде препъникамъкът за коалицията

Управляващата коалиция изглежда стабилна, поне досега не е имало някакъв по-сериозен трус, каза в предаването "Точно днес" политологът доц. Иво Инджов .  "Създаде се усещането, че такъв е възможен, заради постановката в бюджета за пенсиите, че няма да растат с швейцарското правило. След силна критика от страна на БСП и на опозицията това бе..

публикувано на 20.02.25 в 10:05
Боян Дуранкев

България е в хиперкриза, дълговете ще са фантастични

„Съдейки по проекта на бюджет за 2025 година и прогнозата, която е дадена до 2028 година, очевидно е, че икономиката, демографската система, участието ни в ЕС, са с големи проблеми. Тоест – България е в хиперкриза. И проблемите не са толкова в бюджета, колкото в икономиката, в нашите връзки с други европейски страни. Тъй като..

публикувано на 20.02.25 в 09:58