Езикът ни - на пиедестал ....или низвергнат. От ракурсите на празника и на конюнктурата на делничното говорене – жив, обогатен и ограбен, свидетел на всичко. Как ни говорят хората от властта и как ги разбираме в останалите дни от годината, изключвайки празника на Писмеността и на Словото. За новите модели на езиково общуване, налагащите се норми и тревожните симптоми в езиковата култура на политиците – събеседник – доц.д-р Надежда Сталянова от СУ „Климент Охридски“.
Ние изследваме начина, по който говорят публичните личности, защото не ги познаваме като професионалисти в областта, в която те работят. До нас стигат само техните думи и затова е важно да обърнем внимание на начина, по който те говорят. В публичното говорене на българските политици днес откриваме две тенденции. Едната от тях е придържането към брюкселския новоговор или както някои изследователи го наричат, брюкселския „дървен“ език. В този тип изказ преобладава абстрактното говорене, наситено с много терминология. То е много слабо информативно, защото зад витиеватите фрази долавяме трудно това, което иска да ни каже политикът. Това е единият полюс. Другият полюс е принизяването и уеднаквяването на публичната реч с ниския стилов регистър, с битовото общуване. Това е тип изказ, който сме свикнали да чуваме, когато приятели са седнали около маса и някакси сетивата ни не възприемат добре да чуват от устата на хората, които ни управляват, говоренето по „махленски начин“, подчерта доц. Сталянова. По думите й, вече е много трудно да отличим говоренето на човека без никакви претенции от политика, който е с претенции да е част от някакъв елит.
Доц Сталянова заяви, че общото мнение на колегите й от университета е, че днес е трудно студентите да бъдат научени на изящна словесност, защото извън аудиториите е сложно да бъде посочен модел на подражание, модел на реч, който използва риторически похвати и е завладяващ и увличащ последователи.
Доц Сталянова припомни, че на политическата сцена в близкото минало сме имали много силни примери за интелектуално присъствие и в Парламента и изрази надежда, че това ще се случи отново в българската политика. Като пример тя посочи начина, по който са говорили в зала Блага Димитрова, Валери Петров, Гиньо Ганев, които поставиха висока летва в публичното говорене.
С европеизирането и глобализирането на нашия живот се глобализира и езикът и общуването и с Европа, и с Америка стана лесно, заради нтернационализираната лексика. Езикът е точно тази част от нашия живот, който най-бързо откликва на всякакви промени. Механизмът е много прост – когато в живота ни се появи нещо ново, то винаги идва с думата, която го назовава. От друга страна обаче точно интернационализираната лексика е причината за „брюкселския дървен език“, който разчита на клишета, подчерта доц. Сталянова.
Българският политически език става все по-агресивен и в последния Парламент езикът на контраста и омразата е много силен, заяви още доц. Надежда Сталянова. Чуйте повече от звуковия файл.
Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..
В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..
Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..
"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..
Взетите днес проби са само и единствено от засегнатите стопанства с констатирано заболяване чума по дребните преживни животни. Колегите от областната дирекция в Пазарджик са взели 315 проби от 105 животни във Велинград , съобщи в интервю за Радио Пловдив д-р Даниел Денев от отдел "Здравеопазване на животните" към Българската агенция по безопасност..