Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Великобритания реши своята съдба, не съдбата на ЕС

Последните седмици затвърдиха усещането за това, че в UK всичко е възможно. Логиката, по която решиха да се движат и двата лагера водеше към непредсказуемост на изхода от рефендума - коментира депутатът от ЕП Светослав Малинов.

Той акцентира върху мениера на кампанията. Отделянето от фактите, изострянето на позициите  е нехарактерно за по- балансираното британско общество, а именно те са станали характерни нейни черти.  И от двете страни заложиха на това да плашат избирателите от възможните изходи - посочи  депутатът.

Малинов подчерта, че въпреки неминуемите последици за ЕС, не бива да се забравя, че допитването все пак решава съдбата на Великобритания,  нейното бъдеще, което на фона на гласуването в Шотландия и Северна Ирландия / те подкрепят оставането и могат да проведат референдуми за излизане от кралството/ никак не е ясно. Референдумът на бива не бива механично да се прехвърля като решение към съдбата обединена Европа.

Това, което предстои е процедурата за излизане от ЕС , трябва да се произнесат и Парламента и Камарата на лордовете - обясни Малинов. Той не изрази съмнение, че те ще зачетат думата на избирателите, но допусна  и нюанси, особено ако това стане и при ново правителство.

На въпрос каква да е позицията на съюза - депутатът отговори, че сега не са нужни резки движения и бързане. Трябва да се изчака преговорния екип за напускане, самата процедура е нова практика.

В прогноза как напускането на Великобритания ще се отрази върху българите там, Светослав Малинов каза, че трябва да се очаква натиск върху мигрантите през бъдещо законодателство. Той допусна, че бъдещето и на желаещите да учат в британски университети е неясно, но изрази надежда това да не доведе до драстично увеличаване на таксите за гражданите на ЕС.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Професор Станимир Кабаиванов гост в "Добро утро, ден!"

Заместник-ректорът на ПУ „Паисий Хилендарски“ професор Станимир Кабаиванов е гост в рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица. Той е завършил с отличие Математическата гимназия в Пловдив със специлност „Физика и английски език“, а след това макроикономика в ПУ „Паисий Хилендарски“ с отличен успех и финансов мениджмънт с пълно шест...

обновено на 29.03.25 в 08:44

Борис Стоилов в „Добро утро, ден“

Тази седмица в рубриката „Добро утро, ден“ ни гостува пловдивчанинът Борис Стоилов. Завършва графика, но от 1990 година работи като илюстратор на книги. Илюстрации прави не само за български издания, но и за канадски, американски. Направил е хиляди корици на успешни книги и рисунки към тях – сред тях са „Малкият принц“, „Барон Мюнхаузен“, „Ян..

обновено на 22.03.25 в 09:30

В "Срещите" спомен за писателя Рашко Сугарев

Тази събота "Срешите" ви предлагат спомен за писателя Рашко Сугарев - 30 години от смъртта му. Ще чуете и  малка част от едно от неговите последни интервюта. Гостува проф. Инна Пелева. 

обновено на 22.03.25 в 09:28

Проф. Милен Георгиев в "Добро утро, ден!"

Гостът ни тази седмица е Милен Георгиев, професор в Института по микробиология на БАН, където ръководи лабораторията по метаболомика. Неговата голяма професонална любов и гордост обаче е  Центърът за върхови постижения по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив, в чието създаване активно участва и в който работят учени от пет континента...

обновено на 14.03.25 в 16:51

Ружка Генова в "Добро утро, ден!"

Ружка Генова  е наш гост в първата седмица на март 2025 година.  В края на 2022 година международната майсторка по шахмат бе обявена за училищен ръководител №1 от Министерството на младежта и спорта. Ружка Генова е директор на Спортно училище „Васил Левски“- Пловдив от 1 юли 2019 година, преди това от 2001 до 2013 година е била заместник-директор..

обновено на 07.03.25 в 16:46