Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стрес тестовете на банките са административна прищявка на ЕК

Банковата система в страната е стабилна и може да издържи дори на дълбока икономическа криза. Но за някои банки са предписани мерки, които са насочени към увеличаване на капиталовите им буфери и намаляване на рисковите експозиции. Това показват резултатите от стрес теста на банките в България, обяви управителят на БНБ Димитър Радев. Вчера Управителният съвет на БНБ прие резултатите от прегледа на качеството на активите и стрес теста на банките в България, обобщени от международната консултантска компания Делойт. Крайните резултати ще бъдат оповестени утре.

Напълно очаквани са резултатите от тези стрес тестове, коментира пред Радио Пловдив финансистът Емил Хърсев. По думите му, това са скъпи административни упражнения, но те гарантират комфорта на ЕК и ЕЦБ. Българските банки водят текуща отчетност, тя е налична и от нея  се виждат същите резултати, каквито и на тестовете, каза той и повтори, че това  е бюрократична  прищявка на ЕК.  Свидетели сме на подобни упражнения и в еврозоната с плачевни резултати, подчерта Хърсев. 

Той обясни, че БНБ харчи 3 милиона разходи по начинанието, но към тях трябва да се прибавят разходите на всяка една отделна банка за покриване на информационните и допълнителни изисквания, както и загубите на самия бизнес, защото банковата система дълго време не кредитира, за да попълва информационните материали по стрес – тестовете и превода на качеството на активите.  Това са два различни прегледа на състоянието на банките, които съвпаднаха във времето, уточни той.

Запасавянето на МФ със средства от заем, с който ще се финансира държавен дълг, според финансиста, е действие в  правилната посока и е проява на предпазливост, за да няма обвинения, както по време на аферата КТБ. През 2014 би трябвало да се направят същите сметки, да се осигури буфер, това не стана и тогава МФ понесе голяма критика, припомни той.

Нещата трябва да се казват с точните имена. В противен случай няма да знаем кога сме нагоре, кога сме надолу, но Европейската бюрокрация облича всичко в мъгла от думи, коментира Хърсев.   Икономистите имат еднозначно и негативно отношение към икономическата и финансова политика на ЕЦБ и на ЕК като  налагането на  отрицателните лихви, например, добави анализаторът. По думите му, налаганите мерки удължават депресията. 

Той смята също, че е напълно  възможно държавата да подкрепи бизнеса, а не банките като поеме част от финансовия риск. Пример за това са Унгария и Полша, каза в заключение Емил Хърсев. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Проф. Марин Русев

Мирът не е възможен без участието на Украйна

Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..

публикувано на 24.02.25 в 17:23

Трябва да е ясно, че актовете на вандализъм са неприемливи

На протеста на "Възраждане" пред сградата на Европейската комисия в София се случиха недопустими неща от гледна точка на демокрацията. Това заяви в предаването "Ден след ден" социологът от агенция "Алфа рисърч" Павел Вълчев .  По думите му е много важно, че парламентарно представените сили осъдиха вандалския акт, както и европейските институции...

публикувано на 24.02.25 в 14:54

Синдикатите настояват да се върне прогресивният данък

Новата седмица продължава дебата за бюджета, който ще се обсъжда от тристранния съвет в понеделник. Каква кауза ще отстояват синдикатите и как смятат да я защитят? Коментира вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Йоанис Партениотис . "Сегашният бюджет е подчинен на целта да покрием изискванията за приемането на еврото и тази цел е свързана с влизането на..

публикувано на 24.02.25 в 10:13

Мечтаем за мир в Украйна, но не на всяка цена

Украинската общност в Пловдив ще почете днес третата година от войната на Русия срещу страна им и кани всички, които са съпричастни с каузата им в 18 часа пред катедралния храм „Света Богородица“. 24 февруари е датата, която промени съдбата на милиони украинци, дата, която си спомняме с болка за загиналите и страданията на мирното население, но и..

публикувано на 24.02.25 в 10:11

Бъдещите медици искат ясни условия за работа в България

Ще приемат ли задължението да не изнасят уменията си в чужбина и да работят в български болници след завършването, каквато идея за пореден път лансира МОН коментира в програма "Точно днес" председателят на Асоциацията на студентите медици в Пловдив Али Беделов. Според него идеята, студентите да сключват договор за задължителна реализация в лечебно..

публикувано на 24.02.25 в 10:02