Това е най - голямото събитие за целия преход, защото това е единствената и първа реална стъпка към истинска демокрация в нашата държава!
Това заяви пред Радио Пловдив журналистът Валери Найденов, бивш главен редактор на "24 часа", по повод внесения днес в деловодството на парламента Законопроект за изменение и допълнение на Изборния кодекс за въвеждането на мажоритарна избирателна система. Проектозаконът бе внесено от омбудсмана Мая Манолова, заедно с представители на инициативния комитет за провеждане на „Национален референдум 2016 - Тошко Йорданов и Иво Сиромахов, както и независимите експерти Валери Найденов, Мира Радева и Боян Атанасов.
Мажоритарният вот е единственото, което може да се нарече избори, категоричен е Найденов. По думите му, мажоритарните избори са на практика регионални избори, които дават власт на районите да гледат на себе си като едни малки отечества и да изберат свои представители.
Това е патриотизмът! Патриотизмът започва от семейството, града или селото, в което живеем, и района наоколо. И оттам израства до нивото на държавата, коментира Найденов.
Той посочи още, че пропорционалните избори не дават възможност на териториалните единици да си излъчат въобще представители, те ни обезродяват, атомизират обществото, убиват неговия естествен строеж. При партийните листи представителите не се избират от народа, а от партиите. Партиите нямат право да спорят коя какъв дял трябва да има, те нямат право като разбойници да делят плячката, категоричен е Валери Найденов. По думите му, при сегашната пропорционална система сега се губят 100% от гласовете на хората.
Мажоритарният вот е единственият, при който хората имат право да гласуват т. е. суверен е народът. Да не забравяме, че българският народ е суверен, призова журналистът. Той обясни, че в държавите с мажоритарен вот властта се сменя плавно, без сътресения. Обратното важи за пропорционалния вот - там правителствата и мнозинствата са нестабилни, цялата държава се поставя под въпрос. Със сигурност мажоритарният вот се изпълнява много по-просто, отколкото пропорционалният, който създава сложности, смята журналистът.
След като суверенът се произнесе, политиците отказаха да изпълнят волята му. Така Найденов коментира резултатите от последния национален референдум, акцентирайки върху факта, че нито една партия или депутат не се е ангажирал да напише законопроект за свързаните с него промени в изборното законодателство.
Референдумът си е напълно валиден, формално не достигнаха 12 000 гласа, за да бъде задължителен, но това е свързано с големи манипулации, заяви журналистът.
Бяха извършени манипулации и то много тежки, някои хора, според мен, са за затвора, обяви Валери Найденов. Той припомни, че чисто физически на гражданите не беше дадена възможност да гласуват, тъй като при затварянето на секциите пред тях имаше опашки от чакащи. Липсваха само 12 000 гласа, а поне 200 000 не успяха да гласуват, посочи Валери Найденов.
Винаги има риск от корупционни действия, но при мажоритарния вот той е много по - малък, смята още публицистът.
Внесеният днес в Нардоното събрание законопроект предвижда мажоритарна изборна система с абсолютно мнозинство на два тура. Предвижда се райониране на 240 многомандатни избирателни района и 9 многомандатни избирателни райони в чужбина.
Ще се създадат 231 избирателни комисии. На местни избори има 265 избирателни комисии. ЦИК ще играе ролята на изборна комисия за районите извън страната, обясни омбудсманът Мая Манолова. Тя каза, че до другия понеделник ще са готови и с районирането на страната.
Цялото интервю с Валери Найденов можете да чуете в прикачения звуков файл.
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..