Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

И най-умният си е малко прост

Има една пиеса на А. Островски "И най-умният си е малко прост", това важи както за отделния човек, така и за народите. И най-достойни и умни народи доказват, че понякоа са прости.  Такасе случи  във Великобритания, след като гласуваха за Брекзит, англичаните на другия ден отвориха  Гугъл да видят какво е това Европейски съюз и срещу какво са гласували, а у нас, след като гласуваха за референдума, после отвориха да видят какво е това мажоритарен вот.

Така писателят сатирик Михаил Вешим главен редактор на вестник "Стършел" коментира за Радио Пловдив акцентите на 2016г. , към които може да се погледне и с някаква усмивка. Която е и крива. в случаи като оневинения от съда Христо Бисеров, за когото се оказа, че няма никакви далавери, или онези 4 милиарда  от КТБ, за които няма виновни, а те са като потънали в пясъка...

Всички се борят с корупцията, а корупцията е непобедима, корупцията победи себе си...

Думата на 2016г. беше "пост истина".  Какво означава  "пост-истина" - това е другото име на лъжата.  "Пост истина" си е чиста лъжа. 

Ние си имаме мистър "пост истина", макар и да е премиер в оставка.Той менеше мнеието си всеки ден. Имаме си и мисис "пост истина" - тя е пък лидерката на другата голяма партия, която се кани да заеме овакантения пост на министър председателя. 

Михаил Вешим предлага да се закрие у нас Министерството на културата. И вицово припомни случай, когато в чешкия парламент обсъждали да се открие Министрество на марината. -Защо ни е министрество на флота, след като нямаме море- попитал един от чешките депутати. Отговорът бил: А защо в България има Министрество на културата. 

Вешим припомни една карикатура на Христо Комарницки, която е от преди 20 години, но която е актуална и днес :

Мравката срещнала оркестър от щурци, които и казали, Бабо мравке, хайде с нас, тръгнали сме на предизборна свирня, а пък ти що ще чиниш зимъска, хич не  ни е еня.   Та и у нас сега е така. 

Цялото интервю с Михаил Вешим е тук. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Жителите на Златовръх излизат на протест заради безводието

Водната криза в Златорвъх започва в началото на летния сезон, като проблемът се задълбочава през август. Вече 25 дни жителите в селото са на воден режим. Според заповедта вода трябва да има по 12 часа в денонощието. Според местните тя обаче тече по тръбите за не повече от 2-3 часа, обясни Анна Георгиева. До момента, в който водата..

публикувано на 20.09.24 в 11:50
Димитрия Стайкова

Вендинг машините обезмислят труда на фармацевта

Проблемите, които възникват заради промените в Закона за лекарствените продукти, които засягат въвеждането на вендинг автомати за отпускане на лекарства са много, а фармацевтите са много притеснени. Това заяви в програма "Точно днес" на Радио Пловдив председателят на Управителния съвет на Регионалната фармацевтична колегия в Пловдив Димитрия..

публикувано на 20.09.24 в 11:11

Обмислят директни полети от Близкия Изток до Пампорово

Никой не е наясно как ще се развият следващите зимни сезони. Според мен има цикличност в сезоните между 10-11 г., заради това смятам, че ще имаме добра зима. Тенденциите са много добри. Прогнозата направи в предаването "Точно днес" изпълнителният директор на "Пампорово" АД Мариан Беляков .  Целогодишното развитие на курорта Пампорово вече е..

публикувано на 20.09.24 в 09:27
Диана Андреева-Попйорданова

България е с най-нисък процент от БВП за култура

Участието на български културни организации в европейския културен живот се нуждае от подкрепа. За необходимостта от целенасочена политика за изграждане на публики и компетентности от най-ранна възраст, устойчивостта на културните продукти и ангажиментите от страна на държавата, за да участват българските организации равнопоставено  в разпределението..

обновено на 19.09.24 в 14:24

Българският еврокомисар получава добър ресор

"Имайки предвид, че това беше област в ресора и на последните двама български комисари, това беше най-естественият избор. Обикновено винаги титулярът наследява своя ресор, макар и да има и изключения, а ако се сменя, се търси да се запази същият ресор. Сега се вижда приемственост и не трябва да се търсят знаци в ресора". Това заяви политологът и бивш..

публикувано на 19.09.24 в 12:30