Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На пазарите не правим разграничение между търговците

Защо се разбунтуваха цветарите от Четвъртък пазара и универсална ли е тезата, че  цената на стоката  се определя в конкуренцията на пазара?  Стефан Султанов – директор на ОП „ Общински пазари“.

Пазарите се стопанисват от общинско предприятие и ние сме длъжни всеки земеделски производител или фирма, които искат да упражняват там дейност, да бъдат допуснати, без да правим разграничение между нови и стари търговци с аргумент да не става конкуренция за подбиване на цените. Недопустимо е с наша помощ да наложим монопол и едва ли не картел на цените на цветята, само и само да не допуснем някой нов на пазара.

Идеята за стимулиране на малките търговци, за съжаление, не е записана никъде в правилник или закон. Във всички нормативни актоне, на базата на които работим, няма разграничение между „малък“, „голям , „фирма“ или  „земеделски производител“. Всички са равни и ние сме длъжни да отдаваме общинско имущество с цел генериране на приходи в хазната на Общината. Всяка фирма, независимо колко е голяма, след като мине необходимите процедури, има право да наеме маса. А на въпроса защо не са вътре,  ако бяха там, трябваше да са от другата страна на пазара и тази нова фирма нямаше да има реална възможност  да осъществява конкуренция, тъй като хората знаят, че там няма цвета на пазара.

Няма никаква неточност и в това, че фирмата е наела съоръжения само за три дни. Съществуват три възможности за наемане на площи на пазара – първата е до 5 дни само с фактура, вторият е от 5 дни до месец с разрешение за ползване и третият – над месец с провеждане на търг или конкурс. В случая  тези хора ползват т.н оборотни маси и площи – абсолютно законно предоставени.

Още преди половин година ние променихме правилника, който вече дава възможност  да се поставят стационарни преместваеми обекти на общинските пазари. Преди това не беше възможно, тези обекти не можеше да бъдат собственост на наемателите, а вече може. Аргументът е, че има интерес от тяхна страна, търговията е променена освен на сергийни площи, да се продава и в затворени  площи. В тази връзка  правим опит  да направим нов облик на пазара Гребна база, като върнем големия клиентския поток. Защото освен  традиционните продукти – зеленчуци и плодове, които се продават, има и млечни изделия и в момента търсим клиенти, които да започнат да продават сурово месо и жива риба. Това ще затвори кръга и пазарът ще бъде конкурентен на един по-малък супермаркет, където човек може да мине и да си купи почти всичко необходимо и то да бъде качествено, заради това че е българска продукция в повечето случаи.

Чуйте звуковия файл..




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране до август

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира  Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..

публикувано на 23.07.25 в 10:27
Теодор Славев

Протестите са оздравителни за обществото и политиците

Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес"  потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика.   " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за  политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..

публикувано на 22.07.25 в 11:00

Финалните проучвания в пещера "Чая" започват от 4 август

Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов .  Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..

публикувано на 22.07.25 в 09:45