Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В полския град Гданск е единственият по рода си Музей на Втората световна война

В полския град Гданск може да посетите единствения по рода си Музей на Втората световна война, който съществува от 2008 година. В близките няколко седмици ще бъде отворена за посещение основната експозиция на музея, който беше представен у нас чрез лекцията на историка Магдалена Яшча

Смятам, че има много интересни неща и теми. За мен лично такава интересна тема е съдбата на Полската нелегална държава, в цялата ѝ сложност. Много интересна за мен е и темата, не особено известна някога, а именно престъпната политика спрямо цивилното население. Такъв пример е бомбардировката на Лондон. Цивилното население е прекарвало много време в бомбоубежищата и тунелите на метрото. В нашия музей може да се види пресъздадено едно такова лондонско убежище. Друг пример е използването на глада като политика, чиято цел е унищожение на поробеното население.  Малцина знаят, че в лагерите за военнопленници, създадени от германците, от глад са умрели 3 милиона съветски войници. Също така много интересна тема е историята на съпротивата на цивилното население и по-специално използването на карикатурата и смеха като своеобразно оръжие срещу трудните времена и окупаторите. Това е нещо общо за страните както на Запад, така и на Изток, разказва Магдалена Яшча.

Тя отбеляза, че никъде в Европа няма друга институция, която така цялостно да разказва за протичането на Втората световна война. От друга страна, няма такъв музей, който да поставя ударение върху страданията на обикновените хора, да разказва за трагичната съдба на стотици милиони хора.  

Друга причина да бъде създаден този музей е фактът, че военната съдба на Полша и на Централна и Източна Европа продължава да бъде слабо позната в Западна Европа и в други части на света. Преживяното по време на окупацията и военния терор е несравнимо по-драматично и трудно за понасяне отколкото в Западна Европа. По време на Втората световна война част от територията на Полша е била под контрола на Германия, а  други територии  са били включени или в границите на Германия или на Съветския съюз, припомня още Магдалена Яшча, която изнесе лекция в Националния военноисторически музей.

Повече по темата ще научите от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!