В деня на труда и на международната работническа солидарност говорим за работещите българи и за усещането за не дотам адекватно заплащане на труда, което неминуемо съпровожда почти всеки в България.
1 май е ден, в който ние можем не само да поставяме и отстояваме своите искания, но трябва да отчетем това, което е направено в годините. Ако не беше 1 май, нямаше да има 8 часов работен ден, майчински, болнични и пенсии, обезщетения за безработица и отпуски. Затова от „Подкрепа“ решихме, че този празник трябва да бъде отбелязан. Защото той не е празник на една или друга политически сили, а на трудовите хора, заяви в интервю за Радио Пловдив Йоанис Партениотис, вицепрезидент на синдиката.
Вицепрезидентът на "Подкрепа" подчерта, че България е на последно място по заплащане на труда в ЕС. Трябва ясно и точно да кажем – българския работник е недооценен и подценен от бизнеса у нас. Данните показват, че неговата производителност е два пъти по-ниска от средната европейска, но пък и неговия труд е четири-пет пъти по-ниско платен. На практика това означава, че българския работник получава два пъти и половина по-ниско заплащане за своята производителност. Необходимо е адекватно заплащане на труда, което респективно да повлияе и на размера на пенсиите, категоричен е Партениотис.
Цялото интервю с Иоанис Партениотис можете да чуете в звуковия файл.
Икономическият анализатор от Института за пазарна икономика Явор Алексиев заяви пред Радио Пловдив, че скоро не се очаква българите да получават европейски заплати.
Европейските заплати няма да се случат скоро в България. Поне що се касае за средната работна заплата за страната. Когато обаче говорим за средна заплата трябва да уточним, че едва 30% от хората получават такова възнаграждение, обясни Алексиев.
Той коментира и заявката на политическите партии, че средната работна заплата ще достигне 1500 лева.
Това обещание не може да се реализира. Освен, ако не видим някакъв бурен икономически растеж, който да е в порядъка на 4-5 %. Ръст на възнагражденията ще има. Средната работна заплата вероятно ще стигне до 1300-1350 лева, но тя ще се получава от много малък кръг българи, обясни Явор Алексиев.
Цялото интервю с Явор Алексиев можете да чуете в звуковия файл.
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..