Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В журналистиката отстояването на истината винаги има цена

| обновено на 11.10.17 в 16:05

С поведението си в студиото на Нова ТВ и Антон Тодров, и Валери Симеононв прекрачиха граница, която не бива да се прекрачва. При това го направиха без да притиснати от тежки въпроси, точно затова държанието им е още по недопустимо и укоримо, каза в предаването на Радио Пловдив „Ден след ден“ Венелина Попова, кореспондент на БНР в Стара Загора.

С нея разговаряме в деня, в който НС гласува оставката на Тодоров като депутат и в който журналисти демонстрираха в защита на свободата на словото.

Депутатите от ГЕРБ пожертваха Тодоров, гласувайки оставката му, смята Попова. Пожертваха го след като Цветан Цветанов го употреби в политически битки и особено в предизборната кампания срещу президента Радев. Всъщност съдбата му беше предрешено още след като интелектуалци обявиха, че той не е подходяща кандидатура за председател на Комисията по досиетата.

Венелина Попова отбеляза, че не по- малко важен е въпросът какво ще стане с Валери Симеонов, чиято оставка също беше поискана от ДПС и още пет извънпарламентарни партии. Той обаче най- вероятно ще бъде съхранен от ГЕРБ, които няма да скочат срещу коалиционния си партньор, не могат да се очакват резки движения и от страна на БСП, които ще се въздържат, за да не затворят вратата за евентуално бъдещо пъртньорство с патриотите.

Що се отнася за свободата на словото, журналистическите стандарти и солидарността на гилдията - Венелина Попова зададе риторичен въпрос дали това, което  стана в ефир  е по- страшно от това, което става в медийното задкулисие, в кабинетите на собствениците и главните редактори.

Обяснимо -  при частните медии водещ е интересът на печалбите и рейтинга, за тях  не е изгодна конфронтацията във властта. Имитацията на независимост е изгодна мимикрия, смята журналистът.

Парите, които се дават на медиите - това е важен и много сложен въпрос - отбеляза в интервюто Попова. И общините, и държавата явно имат  и дават достатъчно средства, за да си купуват медиен комфорт, каза тя като се позова на журналистическо проучване, което показва колко много средства са платили малки общини за н.нар. „медийно обслужване“.

Споделяйки и собствен опит, Попова каза: „Ако истината е веруюто на журналиста, той винаги плаща за това.“




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54