Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Държавата КТБ" - с отговори за корупцията и липсващите пари

Снимка: БГНЕС

Истината за КТБ - тема, която очевидно ще продължава да ни вълнува още дълго.

Точно днес е премиерата на книгата „Държавата КТБ“, която е резултат от двегодишно журналистическо разследване. Има ли политическа корупция и къде са парите? Това са само част от въпросите, които са засегнати в книгата. Тя е част от проекта „КТБ: какво се случи?“, който се ръководи от Георги Ганев, икономист и програмен директор по икономическите въпроси на Център за либерални стратегии.

Има ли политическа корупция – да, има, доколкото може да бъде подкрепена с някакви документи и свидетелства, те присъстват и в книгата. В „Държавата КТБ“ има и сериозни индикации къде са насочвани част от ресурсите на банката, които се оказаха изчезнали. Те са насочвани към различни места, не всички от тях корумпирани, някои са били бизнес, заяви в интервю за Радио Пловдив Георги Ганев.

Той подчерта, че разследващите журналисти, които са и автори на книгата „Държавата КТБ“, са получили надзорен доклад на БНБ от 2010 година, където надзорниците съвсем ясно описват само една от възможностите за рисково развитие на КТБ.

За голямо съжаление на данъкоплатците – тази възможност през следващите четири години се превърна в действителност. С други думи – БНБ е имало достатъчен експертен капацитет да види рисковете, заяви Ганев.

В книгата се показва и как определени държавни институции са били благосклонни към финансовата институция.

„Държавата КТБ“ дава отговор и на още един въпрос - разпределяли ли са активи депутатът от ДПС Делян Пеевски и бившият мажоритарен собственик на КТБ Цветан Василев в седмиците преди банката да се разпадне?

Цялото интервю с Георги Ганев можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Честват Международния ден на майчиния език

Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари.   Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..

обновено на 21.02.25 в 12:12
Георги Вулджев

Планираният в бюджета 3-процентен дефицит е под въпрос

Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...

публикувано на 21.02.25 в 11:05

Не само чужди езици, важни ще са STEM и професионалните умения

В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието  Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година  - кое е новото и къде са заложени..

публикувано на 21.02.25 в 09:59

За Украйна Тръмп е разочарование

 „Мога да кажа с една дума-разочарование“.  Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..

публикувано на 20.02.25 в 16:18

Родното производство зависи от държавата, но тя не го подкрепя

Темата за високите цени на хранителните продукти е сред водещите за посетители и изложители и на агрофрума, чиито домакин е Пловдив. Трите изложби АГРА, Винария и Фудтех събират на едно място над 620 компании от 25 държави. В днешния, втори ден на бойкот на големите търговски вериги, търсим мнения и коментари на български производители за..

публикувано на 20.02.25 в 16:16