61 депутати гласуваха „ЗА“ в парламента на Македония за ратифициране на договора за добросъседство с България. Какъв е знакът от страна на Македония? Коментарът е на Коста Филипов, кореспондент на БТА, БНТи БНР в Скоипие.
Да се поздравим с ратифицирането на договора днес. Трябва да отбележим толерантността на правителството на Зоран Заев, ратификацията да стане при пълна зала, това е важно.
Сега трябва да се подпише Указа от Президента на Македония Георге Иванов.
Това е доказателство за решимост на правителството на Зоран Заев, да върви по европейския път на интеграция.
Първата стъпка е направена на 15-ти януари 1992г. България признава независима Македония. Има символ и в този акт на македонския парламен, днес 15-ти януари 2018 г. да се ратифицира договора.
Проблемните въпроси между България и Македония ще се изглаждат от Комисия, която ще работи трудно. Необходими са корекции в образователната система, свързани с общата ни история.
Някои червени линии, не искат да нарушават термина за фашистката окупация от българските войски по време на Втората световна война 1941-1944 година.
Зоран Заев каза, да не се свързва фашистката окупация, да не се преписва върху българския държава и българския народ.
Всяко изчистване на историческата истина може да навреди на тяхната социална позиция градена дълги години с неистини и манипулация на историята.
По-активен е диалогът между Скопие и Атина. Разговорите се водят за претенциите на гърците за използването на името Александър Велики в Македония. Много скоро летището в Скопие ще бъде преименувано от Ал.Велики на друго име.
На 17 януари в Ню Йорк се очаква да се преговаря за конкретно име на Македония, което да задоволява Гърция. Вероятно ще се казва Горна Македония или Нова Македония, но конкретно име няма. Това ще бъде компромис от страна на Македония.
Можем да ускорим процеса ЕС повече да се интересува от държавите от Западните Балкани, да станат членки на ЕС . България през тези 6 месеца трябва да държи темата в ЕС.
Интервюто с журналиста Коста Филипов е в звуковия файл.
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..