„За Отечеството работя, байо! Кажи ти мойте и аз твоите кривини, па да се поправим и всички да вървим наедно.“
Нека си казваме кривините всеки ден. Нека няма ден, в който да не спорим за едно или друго послание или дело на Левски, нека го възвеличаваме и демиторогизираме всеки ден. А в днешния 19 февруари да коленичим и да се преклоним пред Васил Левски - този най – сияен българин, чиито живот се изчерпва с две думи: Свобода или Смърт.Днес е ден на смирение пред едно свято дело, белязало съдбата на цял един народ.
Какви са измеренията на идеалите и делото на Апостола на свободата? Защо Левски се нуждае от нов прочит? Какво е отклонението на днешните поколения от българския национален идеал, еталонът за който е Левски? Разговорът ще е с проф. Пламен Павлов, историк от Велико Търновски университет, автор на книгата „Левски: Другото име на свободата“.
В Пловдив ритуалът на поклонение бе пред паметника на Апостола в подножието на Бунарджика – репортажът оттам е на Стоян Терзиев. А Елена Крушкова ще ни отведе в родния град на Левски Карлово, където 145-та годишнина от неговата гибел бе отбелязана с възпоменателен митинг-поклонение.
И още в днешния понеделник – за идеалите, думите и делата:
Искаме унгарска Унгария в европейска Европа. Това са думите на унгарския премиер Виктор Орбан, основен противник на плановете на Европейската комисия за задължителна квотна система за преразрпределение на мигранти. Орбан твърдо защитава националния интерес и обяви 2018 г. за година на унгарското семейство.
Къде сме ние? Какво е разстоянието между думи и дела при българските политици? Значението и очакванията от официалната визита на унгарския премиер Виктор Орбан в София ще коментираме с политолога Георги Киряков.
Ще говорим и за други измерения на съвремието ни, белязано преди всичко с политически скандали. Поредния конфликт в здравеопазването – този път между здравния министър Кирил Ананиев и шефа на НЗОК проф. Камен Плочев, ще коментиарме с д-р Стойчо Кацаров, председател на Центъра за защита на правата в здравеопазването.
Бъдете с програма "Ден след ден" и в днешния понеделник от 15 до 17 часа.Дългогодишният водещ на предаването „Нощен хоризонт“ на БНР Румен Стоичков е гост в рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица. Той има над 1600 предавания и над 2000 репортажа. Работата му винаги е била посветена на хората и решаването на техните проблеми. Категоричен е, че един репортер трябва да подобрява живота на хората. В продължение..
Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова. Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Три поредни години..
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Отец Димитър Димитров е приятел на Радио Пловдив, той познава гласовете на водещите на новините, на актуалните и на музикалните предавания. Обича сутрин да включи радиото и с настроение да започне часовете на деня. От 2018 година отец Димитър е енорийският свещеник в католическата църква „Свети Дух“ в район Тракия на Пловдив. Известен с..
В рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица гостува известният актьор, режисьор и сценарист Алексей Кожухаров. Още от ранна детска възраст той се ориентира към актьорската професия, а първата си житейска роля изиграва, когато попада в казармата, но не иска да става танкист. Споделя, че винаги има какво да прави. Но с усмивка припомня..