Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Левски е предвиждал мирен вариант за революция

Проф. Пламен Павлов е автор на книгата „Левски: Другото име на свободата“. Според него, темата предизвиква много коментари, а писанията за Левски ни заливат, над 100 книги и хиляди статии. Каква е истината за Левски, какво дължим на Левски, на човека и личността, днес 19-ти февруари, 145 години по-късно, след гибелта на най-големия син на България?

Датата е 18-ти февруари . Някъде 50-те години датата е сбъркана. Преоткриваме Левски. Моят прочит за Левски  е историко-публицистичен. 

През годините са натрупани  много клишета, различни митове и интерпретации. Левски, не е някакъв самотен войн, той безспорно е най-големият, монахът войн на България го наричам аз и мисля,че съм прав. Без неговите съратници, без стотиците хилядите българи, които го следват, както той търси тях, така те търсят него, не бихме си обяснили тази епоха.  Той има изключителна вяра в креативната енергия на българския народ, в нашата възможност да обръщаме времето. Дори и тази фраза, която толкова често произнасяме: „Времето е в нас и ние сме във времето“, той съчетава библейската мъдрост, че човекът е способен да обръща хода на времето. Има висока цел, когато има справедливи искания. Неговата монашеска същносте на един човек, който разбира любовта към ближния, като любов към отечеството.  

Априлското въстание е въстанието на Левски, тъй като там където комитетите са в най-голяма степен запазени, с потенциала, с хората, с идеите, с оръжията беше във вашия край -.Пловдивския революционен комитет. Там беше силата на Априлското въстание. Това самите апостоли го признават и Захари Стоянов казва, как Дяконът е учел хората.

 Мажем да наречем Левски спасител, както го нарича Вазов, и освободител, без да оспорваме това право да бъде по-широко тълкувано. Априлското въстание се базира на оргаризацията на Левски, на идеите и енергията вложена от Левски и неговите съратници. Това постигна развитието на Источния въпрос и освобождението на част от България. Не бива да забравяме, че не всички българи получиха свобода на 3 март 1878 година.  

Какво не оценяваме?  Той е човек с желязна дисциплина и е посветил изцяло себе си на Отечеството, което пише в известното си писмо да Анастас Попхинов. Това е по повод обвинения срещу него, изключително недостойни.  Доказват,че вътре в организацията е имало  и опозиция на Левски, и това е нормално в една демократична организация на хора, които доброволно са си сложили гравата на дръвника. Прави държава в държавата.  За по-малко от две години създава над  300 комитета.  Според свидетелство на Иванча Хаджипенчович  по време на следствието е имало писмо , за съжаление изгубено, в което се казва, че 12 000 души са били ангажирани в комитетската мрежа.

Спорил съм  с колеги. Свидетелствата не са толкова много. Често се базират на мемоари, а в спомените винаги има известна условност и изкривяване на информацията. Левски е романтик, прагматик и стратег. Той е организатор и на военните въпроси.

Левски е най-добрият, най-верният  ученик на Раковски. Познава вътрешната обстановка, вижда потенциалните силите на революцията в самата България. Това, което мисли, не е фантастика, а съвсем прагматични действия. Да припомним, че ВМОРО изцяло стъпва на принципите завещани от Левски и от неговите съратници.

Интервюто с проф. Пламен Павлов е в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56