Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Атлантиците призовават да се ускори процедурата за закупуване на нов изтребител

Договор с Русия за МИГ-29 е против членството ни в НАТО

Рамковото споразумение с РСК "Миг" не защитава интересите на българската страна

Незабавно да спре процедурата по ремонта на българските самолети МИГ-29 в Русия! 

Това призова Атлантическият съвет на България по повод избора на Руската самолетостроителна компания “МИГ” (РСК „МиГ“) за поддръжката на българските изтребители МиГ-29. 

Снимка

Решението е от 6 март и е на министъра на отбраната Красимир Каракачанов. Публикувано е на сайта на министерството, като в него се посочва, че то може да бъде обжалвано в 10-дневен срок пред Комисията за защита на конкуренцията. 

В решението си министър Каракачанов посочва, че то се базира на утвърден доклад на комисия за разглеждане и оценка на офертата и провеждане на преговори. Както и че документите на „РСК МиГ“ съответстват на изискванията на възложителя. 

Ако няма обжалване, следва подписване на договор с „РСК МиГ“ по обществена поръчка чрез договаряне без публикуване на обявление. 

Обществената поръчка е за 81,3 млн. лева (около 40,5 млн. евро) за ремонт и поддръжка на 15 самолета МиГ-29 за 4 години - до 2022 г. 

Процедурата стартира в началото на декември миналата година, но бе забавена от жалбата на украинската компания „Укринмаш“ пред Комисията за защита на конкуренцията. Жалбата бе отхвърлена, а специална комисия към военното министерство е одобрила предложението на "МиГ" на 6 март. 

Призоваваме да се търсят спешно възможности ремонтът и поддръжката на минимално необходим брой самолети МиГ-29 да бъдат направени от държава, която е съюзник в НАТО или заявила желание за членство в Алианса, и разполагаща с необходимите възможности за това. 

Това пише в позиция на Атлантическия съвет на България.

Там е отбелязано, че е неразумно и опасно за националната ни сигурност да продължаваме да ремонтираме оръжието си в Русия. 

Атлантиците припомнят, че в стратегическите си документи Москва вече фактически е обявила НАТО за неприятел, а Кремъл води хибридна война срещу НАТО и ЕС, включително и против България. 

Ген. Съби Събев от управителния съвет на организацията коментира пред Радио Пловдив, че самото рамково споразумение не е достатъчно прецизно и не защитава максимално интересите на страната

То не определя сроковете за изпълнението на дейностите по договорите, независимо от приоритетите на министерството на отбраната. Освен това не са лимитирани сроковете за изпълнение на различните дейности по договорите и за възстановяване на летателната годност, доставка на резервни части, агрегати и т. н., което дава право на Русия и да забавя този процес, както се е случвало и преди, посочи генералът. 

Той отбеляза още, че в проекта на договора не са отразени поисканите от нас единични цени за извършване на определени ремонтни дейности. А това дава право на РСК МИГ да променя предложените цени, позовавайки се на обстоятелства, които не са под контрола на министерството на отбраната

Не са ясни дейностите, по които българската страна ще плаща, цените изцяло се определят от руската страна и затова считаме, че ще има дейности, по които ние ще плащаме, без те да бъдат извършени.

Ген. Събев смята, че за ремонта на българските изтребители МИГ-29 е трябвало да се търсят страни от НАТО  като Полша и Украйна, например. Според него договорът за този ремонт не е трябвало да е за четири години, а максимум за две или две и половина години.

И още - необходимо е бързо да стартира процедурата за купуване на нов изтребител. 

Да прекратим зависимостта от руската страна, която счита, че НАТО й е основният потенциален противник, включително и ние като страна-членка на НАТО, призова представителят на Атлантическия съвет.

Според ген. Съби Събев страната ни тотално не се съобразява с препоръки на НАТО, а зависимостта ни от Русия продължава. А и не се бърза със стартиране на поръчката за новия изтребител. 

Лошото е, че ние продължаваме да бъдем технически несъвместими с останалите страни от НАТО, коментира още ген. Събев. 

Цялото интервю с ген. Съби Събев е в звуковия файл. 

Снимка







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Андрей Велчев

Без бойкот на малките магазини, те държат на качеството

На достъпността и качеството на произвежданата в страната хранителна продукция бе посветена днес дискусия в столицата. Организаторът на дискусията  Андрей Велчев от Сдружението за достъпна и качествена храна заяви в програма "Ден след ден" на Радио Пловдив, че резултатът от бойкота на големите търговски вериги е постигнат и гласът на българите е..

публикувано на 18.02.25 в 16:14
Йордан Божилов

Имаме сериозна криза на международните отношения

В навечерието на третата годишнина от руската инвазия в Украйна експертът по национална сигурност Йордан Божилов коментира възможния завършек на конфликта след обявената от САЩ позиция по него. Той коментира и евентуалното споразумение между САЩ и Русия. Според него това, на което залага администрацията на САЩ е постигането на някакви цели, които..

публикувано на 18.02.25 в 15:40
Владимир Иванов

Производителят трябва да определя крайната продажна цена

Владимир Иванов -  председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища, коментира в програма "Точно днес" бойкота срещу високите цени на хранителните стоки и доколко подобен ход може да повлияе на пазара както и предложените от правителството мерки за решаване на проблемите. Според него во момента се наблюдава устойчиво равновесие на цените..

публикувано на 18.02.25 в 11:01

Европа вече трябва да действа доста бързо за сигурността си

Европа е в повратна точка, защото за пръви път от Втората световна война Европа и САЩ не са "непоклатими съюзници, неразривни и с една и съща позиция, за първи път Европа е предизвикана да търси решение не само за собствената си сигурност", коментира деректорът на Портал Европа Юлияна Николова. След срещата в Мюнхен и тази, организирана от Макрон в..

публикувано на 18.02.25 в 10:32

Държавата трябва да регулира цените на храните

Бойкотът на цените на хранителните продукти в големите търговски вериги е крачка в посока уравновесяване на монопола, но това е закъснял процес. Това коментира  производителят на зеленчуци  Иван Кабуров  от пазарджишкото село Мало Конаре, който зарежда и голяма хранителна верига с продукцията си. Добави, че понякога продукцията на родните..

публикувано на 17.02.25 в 16:12