Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Заобиколени сме от райони на военно противопоставяне

Президентът свика КСНС за сигурност. Димитър Гърдев, експерт по международна сигурност коментира необходимостта от взимане на спешни мерки за готовността на българската армия.

Според  Димитър Гърдев рисковете пред националната сигурност остават. Проблемите трябва да се решават  и е нормално да се предприемат по-успешни действия.

Той посочи, че бойните възможности на армията ни са под критичния минимум. Всяка една бойна техника се нуждае от обучение и усвояване. Това не се случва за година или две. Не може да се започне програма за обучение на пилоти и технически състав, без да имаме самолети.

Около нас регионите са обхванати от военна нестабилност. КСНС  е единственият инструмент, който може да вземе мерки. Трябва да има консенсус, да се започнат действия за решаването на проблемите. Държавата трябва да има единно мнение. При разнобой губят всички.

Сега тези заплахи са в косвен порядък, но съществуват. Бойните действия могат да започнат за няколко часа. Нещата се случват изведнъж. България трябва да има конкретни действия за мониторинг в тези райони и ясен план при наличие на първите признаци за неустойчива, активна фаза. Конфликтът може да ескалира до няколко часа. Например в Източна Украйна може да се вдигне нивото на напрежение. Черноморският район може да се превърне в зона на бойни действия.

Заобиколени сме от военно противопоставяне. Министърът на отбраната на Гърция нареди предислокация на гръцката армия към границата с Турция. Там става дума за сериозни числа за обновление на армията.

 Плачевно е положението на българските ВВС, малко по-добре са сухопътни войски и военноморските сили. Не можем да разчитаме на НАТО, защото НАТО не може да вземе страна между Гърция и Турция. Мантрата за НАТО не е валидна при конфликт между две държави членки на НАТО. Румъния също може да покане в сферата на конфликт с повишена интензивност. Армия не се изгражда изведнъж. Нашата неангажираност води до състояние да се действа моментално.

Интервюто с Димитър Гърдев е в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Проф. Марин Русев

Мирът не е възможен без участието на Украйна

Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..

публикувано на 24.02.25 в 17:23

Трябва да е ясно, че актовете на вандализъм са неприемливи

На протеста на "Възраждане" пред сградата на Европейската комисия в София се случиха недопустими неща от гледна точка на демокрацията. Това заяви в предаването "Ден след ден" социологът от агенция "Алфа рисърч" Павел Вълчев .  По думите му е много важно, че парламентарно представените сили осъдиха вандалския акт, както и европейските институции...

публикувано на 24.02.25 в 14:54

Синдикатите настояват да се върне прогресивният данък

Новата седмица продължава дебата за бюджета, който ще се обсъжда от тристранния съвет в понеделник. Каква кауза ще отстояват синдикатите и как смятат да я защитят? Коментира вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Йоанис Партениотис . "Сегашният бюджет е подчинен на целта да покрием изискванията за приемането на еврото и тази цел е свързана с влизането на..

публикувано на 24.02.25 в 10:13

Мечтаем за мир в Украйна, но не на всяка цена

Украинската общност в Пловдив ще почете днес третата година от войната на Русия срещу страна им и кани всички, които са съпричастни с каузата им в 18 часа пред катедралния храм „Света Богородица“. 24 февруари е датата, която промени съдбата на милиони украинци, дата, която си спомняме с болка за загиналите и страданията на мирното население, но и..

публикувано на 24.02.25 в 10:11

Бъдещите медици искат ясни условия за работа в България

Ще приемат ли задължението да не изнасят уменията си в чужбина и да работят в български болници след завършването, каквато идея за пореден път лансира МОН коментира в програма "Точно днес" председателят на Асоциацията на студентите медици в Пловдив Али Беделов. Според него идеята, студентите да сключват договор за задължителна реализация в лечебно..

публикувано на 24.02.25 в 10:02