Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ако не вземем крути мерки, може да има и жертви по стадионите

Футболното хулиганство ще бъде ограничено, когато мерките срещу нарушителите станат по- рестриктивни

| обновено на 25.04.18 в 14:15

Ще направим всичко възможно до два месеца да имаме работещ Закон против футболното хулиганство, заяви в интервю за Радио Пловдив председателят на Парламентарната комисия за младежта и спорта Славчо Атанасов, който е и пловдивски депутат.

Отдавна подготвяме промените в сега действащия закон, но инцидентът с пострадалата полицайка от миналата сряда ни накара да форсираме нещата. Вече съм убеден, че най-после в българското общество узря, че трябва да се вземат крути мерки, за да се спре футболното хулиганство. Иначе скоро може да има и жертви по стадионите, заяви Атанасов. 

Той подчерта, че за първи път в закона ще има ясна дефиниция какво значи спортно хулиганство, а мерките срещу него са заимствани от най-добрия световен опит - от Англия, Франция и др. европейски страни. Въвеждат се и задължително видеонаблюдение на мачовете, бърза съдебна процедура - до 5 дни, в които съдът да се произнесе на втора инстанция, влизане с лична карта или ученическа карта, персонален билет за феновете и много други сериозни промени, обясни председателят на парламентарната комисия по младежта и спорта. 

В петък се проведе нарочна срещу между депутатите, МВР, футболни федерации и фенове "и всички са наясно, че повече така не може и обществото няма да търпи такива прояви", добави депутатът.

„Не на насилието по стадионите“ – така се нарича кампанията, която МВР стартира след злощастния инцидент, при който пострадаха двама полицаи преди седмица. Стартът на кампанията ще бъде даден днес на срещата между отборите на ЦСКА и Левски от полуфиналите на Купата на България.

По време на мача полицаите, които охраняват спортното събитие, ще носят върху униформите си специални стикери, изготвени за кампанията.

Снимка

В интервю за Радио Пловдив Васко Димитров от Синдикалната федерация на служителите в МВР, които са организатори на кампанията „Не на насилието по стадионите“ заяви, че е необходимо футболните фенове да осъзнаят, че насилието по стадионите не води до добри резултати.

Ние смятаме, че са необходими спешни мерки гарантиращи за физическата неприкосновеност на полицаите и налагане на строги санкции срещу всички, които демонстрират агресия срещу органите на властта.

Неприкосновеността на полицаите не е гарантирана достатъчно от Закона сега, не е определена зона за сигурност, метър – два, от полицейския служител е факт. А в много европейски държави има определана такава зона.

Ограничаването на футболното хулиганство ще се случи, когато мерките срещу нарушителите са по- рестриктивни. Тоест  - ефективни присъди и полагане на обществено полезен труд от нарушителите. Това ще има възпитателен ефект върху тях, подчерта Димитров.


Интервютата на Иванка Петкова с председателя на Парламентарната комисия за младежта и спорта Славчо Атанасов и с Васко Димитров от Синдикалната федерация на служителите в МВР може да чуете в звуковите файлове. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28