Двуневен семинар по проблеми на заетите в земеделието започва в Пловдив.
Той се организира от Федерацията на независимите синдикати от земеделието към КНСБ по европейски проект „RAISE UP – действия на терен, иновативни подходи и ангажираност на ключовите партньори за противодействие на недекларирания труд”.
Форумът ще открият президента на КНСБ Пламен Димитров и заместник-министърът на труда и социалната политика Лазар Лазаров.
В интервю за предаването "Точно днес" председателят на Федерацията на независимите синдикати от земеделието /ФНСЗ/ Светла Василева разказа за фрапиращи практики в Италия, където така наречените "капорали" набират - срещу комисионна от работодателите - работници от Източна Европа. Хората работят на черно за много по- малко пари, отколкото италианците, отбеляза синдикалистът.
Тя посочи, че срещу такива посредници италианските власти вече са взели мерки, но проблемът е, че и самите наети приемат условията, защото макар и подценени, получават повече, отколкото биха взели в България за същия труд.
В разговора Василева сподели проблемът с договорите на заетите в родното земеделие. От вчера е удовлетворено искането на стопаните да могат да назначават работници и на 4 часов работен ден. Въпреки това сивият сектор на труда в земеделието и много голям.
Самите работници също не поощряват преборването му.
Ето част от казаното от Светла Василева:
Ние ще говорим и за наетия труд въобще и за нерегламентирания труд и за хората, които работят в България, защото динамиката на заетостта, който направихме в предварителния анализ е доста очебийна - от 90 % са били наети на постоянен трудов договор преди реформата, която е вече на 25 г.
Днес наетият работник на трудов договор е едва 9,8 или 10 %, става дума за земеделието. Те представляват 3 % от общо наетите в България. Така че всичко това допуска, че има доста нерегламентиран труд. Разбира се, предпоставка за това е сезонната работа в земеделието, кампанийната, но все пак преди две години в Кодекса на труда се направиха промени, за да може да се изсветли една част от тази сива икономика.
По настояване на земеделските стопани вчера бяха приети промени за полудневни трудови договори, защото те настояват най-вече за тези хора, които в ранните часове прибират розов цвята, лавандулата да бъдат наети до 10 ч, но това съвсем не пречи всички да бъдат наети на полудневни договори, пък да работят цял ден. Ето, това е частта, в която ние виждаме този недеклариран труд.
Но той много трудов се улавя и трябва много сериозен контрол. Ние като синдикат сме изключително заинтересовани, защото следим заетостта години, години наред. Разбира се не само заетостта, а и доходите в този отрасъл и този недеклариран труд. Аз малко трудно мога да си обясня как една голяма част от тази работна сила желае сама да не бъде наета на трудов договор, дори и на еднодневен и да бъде осигурена социално, здравно, а така да получат тези пари, без да бъдат обложени с данъци.
Около гръцкия остров Санторини н аблюдаваме доста интензивна поредица от земетресения с магнитуд между 4 и 5 по Рихтер. През последните два дни са регистрирани 15 труса с матнитуд 4 . Епицентърът не е на Санторини , обхванати са няколко острова. Голямата част от трусовете са в морето , но се усещат на островите. Това заяви пред..
Поръчката на общината, която трябваше да надгради системата на "Индра" за управление на градския транспорт и трафика въобще не е това, което ни се обясняваше през 2023-та година. Това ни стана ясно от доклада на заместник - кмета Ерол Садъков, коментира общинският съветник от ДБ Владимир Славенски, който е член на транспортната комисия в ОбС...
Община Раковски кандидаства тази година за държавно финансиране с проекти за над 10 милиона лева. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Павел Гуджеров, кмет на Раковски. „Не пропускаме да кандидатстваме по нито една програма, затова Община Раковски се развива толкова добре. Предстои да кандидастваме по Програмата за развитието на селските..
В навечерието на Световния ден за борба с рака, който се отбелязва на 4 февруари, КОЦ-Пловдив отбелязва ръст на преминалите пациенти през лечебното заведение през миналата година. „Броят им се е увеличил с около 700. Има и още една негативна тенденция, която забелязваме през последните години – увеличение на пациентите с онкологични..
Изборни правила на поправителен изпит. Какви трябва да са промените за да се избегнат съмненията за чесността на вота? Според председателя на Управителния съвет на Института за развитие на публичната среда Диана Ефтимова за последните десет години, откакто през 2014 година бе приет сегашният Изборен кодекс, в него са направени почти 80 предложения..