Млекопреработвателите трябва да изберат дали ще произвеждат същински млечни продукти или т. нар. имитиращи продукти, в които се допуска влагането на растителна мазнина. Предстои приемането на наредба, с която ще се забрани производството и на едните, и на другите в рамките на едно предприятие. Идеята, която е подложена обществено обсъждане не на земеделския министър Румен Порожанов.
От Асоциацията на млекопроизводителите изразиха подкрепа с мотива, че така най- накрая ще се регулира както вътрешния пазар на мляко и продукти, така и имиджа ни при износ. Според председателя на организацията Димитър Зоров нелоялната конкуренция сега натиска цените на суровината.
Истината е, че предприятията искат да влагат растителни мазнини без да ги обявяват, за да ползват по-добрите цени на млечните продукти като продават продукти с вложени в тях растителни мазнини, така и други заместители.
Явно в България изкушението да спечелиш от използването и заобикалянето на правилата е валидно.
Какво пречи? Пречи самият манталитет български.
Понеже в голяма част се влагат заместители, в момента млекопроизводителите, хората, които най-много труд полагат 365 дни, страдат от това, че на част от тях няма желаещи предприятия да им изкупят млякото или цените в този момент се опитват да ги свалят ниско и в края на краищата дилемата е тази нелоялна конкуренция дали искаме да си унищожим не само млекопреработката и коректните млекопреработватели, които правят истински млечни продукти, а ще си унищожим и суровинната база, което е един много труден обратен процес, който да се възстанови.
Когато един млекопреработвател влага растителни мазнини или други заместители, той има по-голяма възможност. Останалите предприятия дори и да имат огромното желание и морал, съществуващ при тях, при положение, че станат неконкурентни на пазара, търговците им казват вижте вашите продукти на каква цена са, на колегите ви на каква са, ние ще спрем да купуваме от вас. И те са принудени или и те да започнат да влагат растителни мазнини, или да търсят по-ниска себестойност. А по-ниската себестойност не може да се получи от нищо друго освен от натискане цената на суровото мляко, защото не може да свалиш горивото, защото то е с определени цени, не можеш да свалиш тока, не можеш да свалиш водата, защото те с фиксирани цени, не можеш на хората да не им даваш заплати, защото ако не им дадеш един – два месеца те ще избягат, не може да си свалиш опаковката, защото няма кой да ти я даде на по-ниска цена, защото и там цените са фиксирани от петрола и какво излиза – най-голямата част в млечния продукт около 60 % е млякото и ти търсиш сваляне на суровото мляко, за да оцелееш и именно тази нелоялна конкуренция довежда до това нещо.
Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..
Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната, коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...
Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..
Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..