Колективният трудов договор в системата на предучилищното и училищното образование бе подписан днес от министъра на образованието и науката Красимир Вълчев и синдикатите.
Допълнителни възнаграждения са заложени и за педагозите, които участват в екипите за обхват и приобщаване на деца и ученици в образователната система. Предвижда се допълнително заплащане за воденето на документация и консултации.
В документа е записано повишаване на средствата за квалификация на преподавателите, като те трябва да бъдат не по-малко от 1,2 процента от парите за заплати на педагогическия персонал.
Планува се увеличение още за лекторски часове, безплатна храна в детските градини и за подготвителните групи в училищата, както и за работно облекло на учителите. Продължава и политиката за разкриване на нови работни места в училищата и детските градини за психолози, педагогически съветници или социални педагози, информират от МОН.
Според Юлиян Петров, председател на Синдикат „Образование“ към КТ „Подкрепа“ подписването на новия КТД показва, че започва демонстрация на признаване на професията и на авторитета на учителя. Това е второ увеличение, което предприема това правителство. Ако има последователни действия и за в бъдеще, можем да променим статута на учителите и да се върне интереса на младите хора към нея. Задържането на учителите в системата и привличането на нови трябва да бъде ангажимент на правителството. Все още няма притегателни мерки, които да задържат учителите в системата. Касиер или продавач в хранителните вериги все още взима повече от българския учител.
Синдикатите смятат, че трябва да продължат усилията за разбиването на принципа "парите следват ученика". Необходимо е по- справедливо разпределение на училищните бюджети. В момента има огромни разлики между учителските заплати, но те са безпринципни. Сега виждаме намерение за изравняване. Ние сме за еднакви заплати в цялата страна и след това допълнително финансиране на отделните дейности.
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..