Близо 100 деца останаха в семействата си през първите 6 месеца на годината благодарение на екипа на фондация "За нашите деца" в Пловдив.
Общо 10 са случаите, по които работи Центърът за обществена подкрепа „За деца и родители“ през изминалото полугодие. Спасихме от изоставяне 6 бебета, благодарение на активното ни сътрудничество със здравните заведения, навременната намеса и подкрепата, която оказахме на родителите, разказа Лина Самандова, регионален мениджър на фондацията в Пловдив и ръководител на центъра за подкрепа на родителите.
Центърът е основан през 2009 г. и в него работят социални работници, психолог и специалисти работят за това, децата да не бъдат изоставени от своите семейства. Семейната среда е най-доброто за всяко дете. Понякога родителите имат нужда от съвсем малко подкрепа, за да развият своите родителски умения и условията за отглеждане на детето. Тогава рискът за детето отпада, обясни тя.
Лина Самандова подчерта, че работят с 3 родилни отделения в Пловдив - УМБАЛ "Пловдив", МБАЛ "Св. Мина" и болница "Селена". При сигнал за риск от изоставяне на детето, до часове специалисти разговарят с майката и правят проучване на семейната среда. От 10 получени сигнала за първото полугодие на годината 6 бебенца останаха в семейната среда, разказа тя.
Причините за изоставянето на бебе са различни - несигурност на майката дали ще е добър родител, млада родилка, жена без подкрепа на съпруг или семейството си. Риск има и когато бебето или майката имат някакви увреждания, майката има някаква зависимост, бебето е родено в многодетно семейство, в бедност и др.
Колегите задължително оказват психосоциална подкрепа на родителя и понякога на цялото семейство. Ако е бедно семейство, даваме и материална подкрепа в първите 6 месеца под формата на комплекти за новородено. Колегите посещават както родилката, така и семейството и оказват подкрепа, за да остане детето в семейството си, обясни Лина Самандова.
Продължаваме да работим с децата и семействата им и след това. Ако видим отново риск от изоставяне на детето, наново започваме да ги подкрепяме - психически и материално, за да расте детето в сигурна семейна среда, подчерта регионалният мениджър на фондация "За нашите деца".
На достъпността и качеството на произвежданата в страната хранителна продукция бе посветена днес дискусия в столицата. Организаторът на дискусията Андрей Велчев от Сдружението за достъпна и качествена храна заяви в програма "Ден след ден" на Радио Пловдив, че резултатът от бойкота на големите търговски вериги е постигнат и гласът на българите е..
В навечерието на третата годишнина от руската инвазия в Украйна експертът по национална сигурност Йордан Божилов коментира възможния завършек на конфликта след обявената от САЩ позиция по него. Той коментира и евентуалното споразумение между САЩ и Русия. Според него това, на което залага администрацията на САЩ е постигането на някакви цели, които..
Владимир Иванов - председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища, коментира в програма "Точно днес" бойкота срещу високите цени на хранителните стоки и доколко подобен ход може да повлияе на пазара както и предложените от правителството мерки за решаване на проблемите. Според него во момента се наблюдава устойчиво равновесие на цените..
Европа е в повратна точка, защото за пръви път от Втората световна война Европа и САЩ не са "непоклатими съюзници, неразривни и с една и съща позиция, за първи път Европа е предизвикана да търси решение не само за собствената си сигурност", коментира деректорът на Портал Европа Юлияна Николова. След срещата в Мюнхен и тази, организирана от Макрон в..
Бойкотът на цените на хранителните продукти в големите търговски вериги е крачка в посока уравновесяване на монопола, но това е закъснял процес. Това коментира производителят на зеленчуци Иван Кабуров от пазарджишкото село Мало Конаре, който зарежда и голяма хранителна верига с продукцията си. Добави, че понякога продукцията на родните..