Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фондация "За нашите деца" спаси от изоставяне 6 бебета в Пловдив

Близо 100 деца останаха в семействата си през първите 6 месеца на годината благодарение на екипа на фондация "За нашите деца" в Пловдив. 

Общо 10 са случаите, по които работи Центърът за обществена подкрепа „За деца и родители“ през изминалото полугодие. Спасихме от изоставяне 6 бебета, благодарение на активното ни сътрудничество със здравните заведения, навременната намеса и подкрепата, която оказахме на родителите, разказа Лина Самандова, регионален мениджър на фондацията в Пловдив и ръководител на центъра за подкрепа на родителите.

Центърът е основан през 2009 г. и в него работят социални работници, психолог и специалисти работят за това, децата да не бъдат изоставени от своите семейства. Семейната среда е най-доброто за всяко дете. Понякога родителите имат нужда от съвсем малко подкрепа, за да развият своите родителски умения и условията за отглеждане на детето. Тогава рискът за детето отпада, обясни тя. 

Лина Самандова подчерта, че работят с 3 родилни отделения в Пловдив - УМБАЛ "Пловдив", МБАЛ "Св. Мина" и болница "Селена". При сигнал за риск от изоставяне на детето, до часове специалисти разговарят с майката и правят проучване на семейната среда. От 10 получени сигнала за първото полугодие на годината 6 бебенца останаха в семейната среда, разказа тя.

Причините за изоставянето на бебе са различни - несигурност на майката дали ще е добър родител, млада родилка, жена без подкрепа на съпруг или семейството си. Риск има и когато бебето или майката имат някакви увреждания, майката има някаква зависимост, бебето е родено в многодетно семейство, в бедност и др. 

Колегите задължително оказват психосоциална подкрепа на родителя и понякога на цялото семейство. Ако е бедно семейство,  даваме и материална подкрепа в първите 6 месеца под формата на комплекти за новородено. Колегите посещават както родилката, така и семейството и оказват подкрепа, за да остане детето в семейството си, обясни Лина Самандова. 

Продължаваме да работим с децата и семействата им и след това. Ако видим отново риск от изоставяне на детето, наново започваме да ги подкрепяме - психически и материално, за да расте детето в сигурна семейна среда, подчерта регионалният мениджър на фондация "За нашите деца". 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54