Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Само добри намерения не стигат за промяната на здравния модел

От пациентската организация отбелязват, че самото усилие да се промени здравният модел е позитивен факт.

Според Пламен Таушанов, който е председател на Българската асоциация за закрила на пациентите добра тенденция е опитът да се концентрира контрола върху качеството на медицинската помощ. Сега няколко институции работят, а на практика пациентът не е защитен. Медицинският одит струва на държавата 2 милиона лева, а за година е събрал 80 хиляди лева от санкции. На пазара са 15 000 здравни заведения, проверят се 100 – 200 от тях.

Очаква се по- активно участие на пациента и на застахователите, каза още Пламен Таушанов, като уточни, че информацията, с която разполага е от източника, т. е от министъра. Според него в предлагания модел се предлага по- сериозан достъп до пациентските досиета.

Сега злоупотребите с хоспитализациите са драстични. Особено в клиничните пътеки за онкологичните пътеки за всяка манипулация или дори за изготвяне на протокол. Проверка на касата показва, че зад  2 400 000 хоспитализации през миналата година стоят по- малко от половината пациенти.

Що се отнася до сумата от 700 лева, която ще се осигури за лечение на база осигуровките - Таушанов коментира, че това е не много обективно число, базирано на среда цена на клиничните пътеки. Но пък ако те са недофинансирани, както се твърди - какво значат тези пари?!

Отделно неправилно е доплащането от страна на пациента в размер на 15% от сумата. Дори и да отпадне таксата за болничен престой- тези пари пак стават повече като товар за хората.

Плащането на 12 лева здравна застраховка също носи притеснения – какво повече като качество на услугата ще ни донесе то?! Печални опити да се събират допълнителни пари и те с нищо не са допринесли за по- доброто лечение.

Ние, като пациентска организация, продължаваме да настояваме да се създаде орган за обезщетение на пациентите, както и да се въведат протоколите за поведение на лекарите.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Самотни хора в Пловдив получават здрвна грижа по общински проект

580 души, възрастни и самотноживеещи хора с увреждания в Пловдив, вече получават помощ вкъщи по проект, който частично заменя съществувалия до края на 2024 година „Грижа в дома“.  Лилия Кичукова от общинската дирекция за социално подпомагане, която ръководи проекта, обясни, че първоначално той е предвиден за 455 потребители, но от януари досега се..

публикувано на 21.05.25 в 11:37
Татяна Буруджиева

Радев не беше активен по темата за въвеждане на еврото

Какво стои зад съпротивата срещу въвеждането на еврото у нас, в която по деликатен начин се намеси и президентът Румен Радев и докъде ще се стигне с протестните действия? Според политолога доц. Татяна Буруджиева, ако президентът Радев  искаше активно да се ангажира с въпроса за защита на българите и преодоляване на техните страхове по отношение..

публикувано на 21.05.25 в 11:00

До месец пускат поръчката за областната транспортна схема

Започна подготовката на обществените поръчки за общинската, областната, междуобластна и републиканска транспортни схеми от квотата за възлагане от Община Пловдив. Това обяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив новият директор на ОП „Организация и контрол на транспорта“ Димчо Йоргов. Най-напреднала е процедурата за..

публикувано на 21.05.25 в 10:36

Митрополит Николай с литургия в храм „Св. Св. Константин и Елена“

На 21 май Светата Православна Църква почита светите Велики царе и равноапостоли Константин и Елена. На тази дата своя храмов празник отбелязва и църквата „Свети Свети Константин и Елена“ в Стария град. Архиерейската света литургия там бе оглавена от пловдивския митрополит Николай. Още от рано сутринта към църквата „Свети свети..

публикувано на 21.05.25 в 09:48

Богатството на българите надхвърли 1 трилион лева

От Експертия клуб по икономика и политика (ЕКИП) обявиха днес свое проучване, според което брутното богатство на българите надхвърлят 1 трилион лева. Тук са включени както парите на хората, така и недвижимите имоти. "Включени са най-различни активи, но без земята, инвестиционното злато и криптовалутите", уточни в предаването "Ден след ден"..

публикувано на 20.05.25 в 15:32