Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С цветовете на есента - от парите за здраве до сцените за изкуство

| обновено на 28.09.18 в 09:15

Лансираният от здравния министър Кирил Ананиев тристълбов модел за здравно осигуряване формулира гласно известния на всички факт, че фокус на българския здравен модел е пациентът като основен преносител на средства, а не – неговата болест. Затова споделената позиция досега от  лекарски и пациентски организации, от икономисти и синдикати,  е еднозначна: планът за здравна реформа се фокусира основно върху  НЗОК и начините за привличане на повече пари в бюджета.  А а за останалото въпросите се множат. За конкрола върху разходването им, за достъпа и качеството на здравната  услуга, за какво ще стигне 12%-та застраховка  и може ли да бъде панацея демонополизацията на НЗОК.  Част от тях ще зададем на икономиста от Института за пазарна икономика Калоян Стайков.  

С акцент върху Европейската година на наследството Институтът по зеленчукови култури „Марица“ ще отбележи Европейската нощ на учените. За корените на българското градинарство,  уникалните зеленчуци в региона  и традициите при отглеждането им – по темата ще разговаряме с доц. д-р  Иванка Тринговска – заместник-директор на  ИЗК „Марица“

..И отново е време  да превърнем Капана в артистичен рай, казват организаторите на традиционния тридневен фестивал, който се провежда на емблематичното място в центъра на Пловдив.  За събитията, участниците и очакванията -  чуйте Елица Мавродинова  в интервю на Димитър Владимиров.

Ще ви поканим и на още артистични събития – световноизвестният хореограф  Димитрис Папайоану е гост  на Пловдив в 11-то издание на фестивала за съвременен танц и пърформанс One dance Week с три поредни спектакъла. Първият е от 19.20 в Дом на културата „Борис Христов“.

Фасада видео фестивал 2018  събира отново видео изкуство от цял свят в Пловдив с допуснати до участие 56 творби от 24 държави. Организатор на форума е сдружение „Изкуство днес“ с  подкрепата на Община Пловдив и Гьоте институт и в партньорство с Фондация Пловдив 2019. Мястото: Лапидариума в Стария град, часът – 19.30, а преди откриването чуйте повече в минутите за култура след 9.00 художника Емил Миразчиев. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с Елена Кристиано

Тази седмица в „Добро утро, ден!“ ни гостува Елена Кристиано, собственик на една от най-успешните компании в сферата на красотата. За себе си казва, че е успяла да намери баланса между кариерата и личния живот. А за нея те вървят ръка за ръка вече 30 години. Съдбата и е преплетена с Италия, модата и индустрията за красота. Нейната любов към Италия..

обновено на 04.04.25 в 17:08

Професор Станимир Кабаиванов гост в "Добро утро, ден!"

Заместник-ректорът на ПУ „Паисий Хилендарски“ професор Станимир Кабаиванов е гост в рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица. Той е завършил с отличие Математическата гимназия в Пловдив със специлност „Физика и английски език“, а след това макроикономика в ПУ „Паисий Хилендарски“ с отличен успех и финансов мениджмънт с пълно шест...

обновено на 29.03.25 в 08:44

Борис Стоилов в „Добро утро, ден“

Тази седмица в рубриката „Добро утро, ден“ ни гостува пловдивчанинът Борис Стоилов. Завършва графика, но от 1990 година работи като илюстратор на книги. Илюстрации прави не само за български издания, но и за канадски, американски. Направил е хиляди корици на успешни книги и рисунки към тях – сред тях са „Малкият принц“, „Барон Мюнхаузен“, „Ян..

обновено на 22.03.25 в 09:30

В "Срещите" спомен за писателя Рашко Сугарев

Тази събота "Срешите" ви предлагат спомен за писателя Рашко Сугарев - 30 години от смъртта му. Ще чуете и  малка част от едно от неговите последни интервюта. Гостува проф. Инна Пелева. 

обновено на 22.03.25 в 09:28

Проф. Милен Георгиев в "Добро утро, ден!"

Гостът ни тази седмица е Милен Георгиев, професор в Института по микробиология на БАН, където ръководи лабораторията по метаболомика. Неговата голяма професонална любов и гордост обаче е  Центърът за върхови постижения по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив, в чието създаване активно участва и в който работят учени от пет континента...

обновено на 14.03.25 в 16:51