Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Подготовката на бъдещите учители е сигнал към обществото

Снимка: Надежда Чипева/ Капитал

Шест специалности, застрашени от глад за кадри, да станат безплатни за студентите от следващата година. 

Предложението идва от просветния министър Красимир Вълчев, за да се повиши интереса към  математиката , физиката, химията, теологията и религията,  енергетиката и педагогиката на обучение по различни предмети.  За освобождаването от такси за студентите са предвидени  2 милиона лева в бюджета на образователното министерство. Разпределението им обаче няма да е еднакво за всички университети. 

Темата с днешна дата в ефира на Радио Пловдив коментира заместник-деканът на Педагогическия факултет в „Паисий Хилендарски“ проф. Галин Цоков. Той определи като навременна и гъвкави тази политика за привличане на повече млади кадри в учителската професия, но отбеляза, че  финановите стимули не са достатъчни, а трябва да се акцентира и върху цялостната отношение и престижа на учителите. 

Това е сигнал към обществото, че подготовката на бъдещите учители е едно  дело важно за цялата държава дело и  публичният интерес трябва да се насочи към тази тематика, тъй като тя е важна за бъдещето на България, каза проф. Цоков. 

Според него входът към  безплатните специалности трябва да е на конкурсен принцип и да се обвърже с опредлен успех. Добра практика в тази насока има във Великобритания. 

Попитан дали могат кадри от бизнеса да минат бърз курс по педагогика и да влязат в българските училища проф. Цоков заяви, че тук става дума за полуфалшива новина. Той посочи алтернативните пътища към учителската професия и уточни, че има четири пътеки за допълнителна квалификация за учители.

Първите две са придобиването на  допълнителна специалност след завършена основна и  квалификация за опитни учители и насочването им към отдалечени и трудни училища. Осен това има възможност за реинтеграция на учители, напуснали систематата, както и за професионална квалификация за учител на мотивирани млади хора с друга специалност. 

Цялото интервю с проф. Галин Цоков можете да чуете в прикачения файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Честваме Петровден!

Днес православната църква чества едновременно паметта на апостолите Петър и Павел, наречени първовърховни и вселенски учители.  Те с усърдие разпространяват Христовото учение и претърпяват страдания, гонения и мъченическа смърт заради вярата. Оставят послания, в които се разясняват християнските ценности и правилата на църковния живот.  Петър се..

публикувано на 29.06.24 в 08:56
Вилис Цуров

Отказът на президента да участва в срещата на НАТО е лош сигнал

Отказът на президента Румен Радев да участва в срещата на върха на НАТО във Вашингтон не е изненада, като се има пред вид позицията му против помощта на Украйна, каза в интервю за предаването "Точно днес" Вилис Цуров - председател на УС на Съюза на офицерите от запаса "Атлантик". Независимо от това, сигналът, който изпраща страната ни към партньорите..

публикувано на 28.06.24 в 10:24

Аптеките са на кръстопът между грижата и търговията

Собственици на аптеки,  професори от академичните среди и анализатори сядат на една маса, за да обсъдят проблемите в аптечния бранш.  Форумът е тази събота в Пловдив и  поставя темата: „Българската аптека е на кръстопът между фармацевтичната грижа и търговията“.  Форумът се организира от Инициативен комитет на магистър-фармацевти,..

публикувано на 28.06.24 в 10:08

Форум "Азбука.Език. Идентичност" в Пловдив

В зала „Съединение“ на Регионалния исторически музей в Пловдив ще се проведе втората сесия на Международния форум за кирилицата „Азбука. Език. Идентичност“. Форумът е по инициатива на вицепрезидента Илияна Йотова и се организира с подкрепата на Министерство на образованието и науката. Той е продължение на проведения през 2022 г. Международен..

обновено на 28.06.24 в 08:51

Медицината е най-желана специалност в МУ-Пловдив

Ръст на кандидат-студентите за Медицински университет – Пловдив – това показват данните от подадените документи за участие в кампанията за прием. 1950 е общият брой на кандидатите, като миналата година те са били 1740, посочи зам.-ректорът по учебна дейност проф. д-р Веселина Горанова. Превес отново имат жените – 1480, а мъжете са 470...

обновено на 27.06.24 в 16:34