В Смолянски регион започва строителството на подпорни стени в доказано критични участъци с висок риск от наводнения. Финансирането е с европейски средства от Програмата за трансгранично сътрудничество "Гърция - България 2014 - 2020".
2 млн. 100 хил лева ще бъдат вложени в изграждането на три подпорни стени в рамките на три родопски града.
Подпорни стени ще се изграждат в градовете Смолян, Златоград и Рудозем, съобщи смолянският областен управител Недялко Славов. Най - късата стена е 180 метра, а най - дълга - около 300 метра, е в Златоград.
Пред Радио Пловдив той посочи, че тези съоръжения ще защитят живота и имуществото на хората, живеещи в близост до речните корита, а също и техническата инфраструктура - пътна и водоснабдителна.
Сериозна инвестиция в критични райони, така Славов определи изграждането на инфраструктурните съоръжения.
Той посочи, че са проведени обществени поръчки и има избрани изпълнители, които започват работа.
По думите му, чрез изграждането на тези подпорни стени областната администрация ще изпълни част от програмата за превантивни дейности за защита от наводненията. Ще се вкара и солиден финансов ресурс на територията на Смолянска област.
Хората приветстват подобен род инициативи и поректи, тъй като осъзнават тяхното значение за опазването на живота и имуществото им, подчерта областният управител.
Тази седмица, която отмина, направихме първите копки, обясни Недялко Славов. И посочи, че договорите със строителните фирми са подписани в края на октомври, а сроковете за изпълнение са четири или пет месеца.
Смолянският областен управител изрази надежда изграждането на подпорните стени да напредне този месец, а сторителите да успеят да изпреварят сериозните снеговалежи. Така или иначе, при есктремни метеорологични условия сторителните дейности ще бъдат спрени, посочи Славов.
Подпорните стени ще са готови догодина и вече ще могат да предотвратят сериозни критични ситуации, смята Славов.
В момента няма критични ситуации, свързани със зимата. Снеговалежите са изключително слаби. Пътноподдържащата фирма се справя, реагира навреме. Надявам се, че няма да критични ситуации през цялата зима, каза още смолянският областен управител.
Интервюто на Иванка Петкова с Недялко Славов е в звуковия файл.
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..