Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Производителността на труда е измислен показател

Снимка: БГНЕС

Увеличението на заплатите трябва да следва увеличение на производителността на труда. Тази теза се поддържа най-често от работодателските организации, когато опонират на синдикатите.  Дават се и статистически примери, че производителността на труда у нас расте с най-ниски темпове в сравнение с останилите  страни от ЕС и би трябвало да ускорим темпото, за да ги догоним. 

Финансистът Емил Хърсев смята, че понятието производителност се натоварва със значение, което то няма. Той даде пример му производителността на едно лице може да се измери много лесно, ако се сравни работата на двама души с една кирка за едно и също време и единият изкопае 10 куб.метра пръст, а другият да изкопае 40 куб. метра. Така производителността на едния работник е четири пъти по-висока от другата. Дотук обаче стига измерването на някаква смислена производителност, заяви Хърсев.  

По думите му оттам-нататък няма как да се измери производителността на едно цяло предприятие, с различни дейности и различно стойностно изражение. Той определи като "дивотия" т.нар. синтентична производителност - да се мери колко пари се произвеждат за единица време и това отново да се нарича производителност на труда.  Според финансита това е един измислен показател без сериозна икономическа интерпреатция и т.нар. производителност се мери преди всичко от динамиката на цените на българските стоки. 

Цялото интервю с Емил Хърсев можете да чуете в прикачения файл .


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21