Увеличението на заплатите трябва да следва увеличение на производителността на труда. Тази теза се поддържа най-често от работодателските организации, когато опонират на синдикатите. Дават се и статистически примери, че производителността на труда у нас расте с най-ниски темпове в сравнение с останилите страни от ЕС и би трябвало да ускорим темпото, за да ги догоним.
Финансистът Емил Хърсев смята, че понятието производителност се натоварва със значение, което то няма. Той даде пример му производителността на едно лице може да се измери много лесно, ако се сравни работата на двама души с една кирка за едно и също време и единият изкопае 10 куб.метра пръст, а другият да изкопае 40 куб. метра. Така производителността на едния работник е четири пъти по-висока от другата. Дотук обаче стига измерването на някаква смислена производителност, заяви Хърсев.
По думите му оттам-нататък няма как да се измери производителността на едно цяло предприятие, с различни дейности и различно стойностно изражение. Той определи като "дивотия" т.нар. синтентична производителност - да се мери колко пари се произвеждат за единица време и това отново да се нарича производителност на труда. Според финансита това е един измислен показател без сериозна икономическа интерпреатция и т.нар. производителност се мери преди всичко от динамиката на цените на българските стоки.
Цялото интервю с Емил Хърсев можете да чуете в прикачения файл .
„Цялостната картина е отвратителна и естествено че отблъсква хората. Но аз съм на по-друго мнение по отношение на развитието на събитията. Мисля, че това, което се случи днес, ни приближава до избор на председател на 51-вото Народно събрание. Виждаме, че има разместване на пластовете от твърдите позиции на някои политически формации и това..
И ноември си отива, а усещането, че се въртим в омагьосан кръг все по осезаемо ни напомня на колко въпроси се чакат отговорите. Кога и дали въобще това НС ще заработи след като за пореден път не се стигна до избор на председател? Колко още може да задълбочи политическата криза, повличайки цялата държава? Говорим по темата с Евелина Славкова..
България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък . Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..
Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..
В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..