Близо един милион 450 хиляди лева са приходите от туризъм в Архитектурно-историческия резерват „Старинен Пловдив“ и музеите в града през изминалата 2018-та спрямо предходната година.
28 % е ръстът на приходите само на „Старинен Пловдив“ - от 490 000 лева през 2017-та сега те са около 630 000 лева, съобщи заместник-кметът с ресор култура и туризъм Александър Държиков. Той посочи, че през последните пет години има значително повишаване на легловата база в Пловдив, като за първи път тя вече преминава 5 000 като бройка.
Зам.-кметът Държиков и Йордан Илиев, шеф на Архитектурно-историческия резерват „Старинен Пловдив“, откриха официално нов Туристически информационен център в подножието на Стария град. Той се намира на ул. „Цанко Лавренов” №11, близо до Източната порта.
Мястото е стратегическо, защото оттук тръгва основна част от туристическия поток към Стария Пловдив, обясни Йордан Илиев.
Посетителите на центъра могат да си купят билети за всички обекти и да получат информация за тях, а също да се снабдят с карти, пътеводители, луксозни печатни издания и сувенири.
Туристите, които досега са заобикаляли Малката базилика заради умората от разгледаните обекти в Стария град, вече ще бъдат насочвани първо към нея, каза още Йордан Илиев. Той уточни, че 42% e ръстът на туристите, платили входни такси за обектите в Стария град през миналата година, а 36 % от тях са чуждестранни туристи.
Откриването на информационния център е сега, за да бъдат удовлетворени очакванията и нуждите на Пловдив като Европейска столица на културата, допълни Илиев.
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..