Премиерът на Русия Дмитрий Медведев, който бе на посещение в България се срещна с държавните ни мъже, но не обеща нищо на България.
Коментарът за разговорите и резултатите е на Христо Казанджиев, енергиен експерт.
Русия не се интересува от газовия хъб „Балкан“. Турски поток ще се реализира, когато има железобетонни гаранции от страна на ЕС. Коментира се интереса на Русия към изграждането на АЕЦ Белене, но той се коментира от дълго време.
Големият проблем е, че пред Турски поток излязоха възражения от ЕС. Той нарушава конкуренцията и не е в интерес на България. Колкото и да се опитват управляващите да възстановят значението на България на газовата карта, усилията са грешно насочени и трудни. България загуби, защото Русия ни заобиколи заедно с Украйна.
Русия затваря входовете на България от юг за доставка на природен газ от други източници. Ясно декларира, че транзит на руски природен газ през България няма това значение. Русия постигна своите геополитически цели, и България отива в тъмния ъгъл.
Очаква се минимален ръст на потреблението на природен газ в България. В малка степен са реализирани политики в тази посока. ОТ 10-15 години се говори за участието на България в терминал за втечнен природен газ на гръцкото егейско крайбрежие. Освен приказки, друго нищо няма, въпреки, че този проект има много ясна перспектива за в бъдеще.
Газът от Азарбейджан се чака, и дали ще дойде изобщо? България да започне реализацията на втечнен природен газ от Александруполис , да се махнат рестриктивните мерки за проучване на нефт и газ, в това число за шистов газ. България да започне много сериозни разговори с Румъния и достъп до румънските газови ресурси, с които много скоро Русия ще излезе на европейския пазар. В тази посока България трябва да хвърли много сериозни усилия, но не го прави, и няма да го прави.
Очевидно е, че България не работи за собствения си интерес. Какво правиха управляващите 10 години, за достъп до други източници, освен Русия? Големият шамар предстои да ни бъде зашлевен с Турски поток. Надявам се да отрезви управляващите и да вдъхне малко разум в дебелите глави на политиците.
Интервюто с енергийния експерт Христо Казанджиев е в звуковия файл.
Водният дефицит вече не е изключение, а нова реалност. Страната ни е близо до трайна водна криза. Според проф. Емил Гачев от БАН България е в такава географска позиция, че тенденцията е към засушаване. През последните 4 години пролетните валежи в България са значително под нормата, а през юни количествата падат до едва 30% от..
Жалба до ВиК Пловдив за системна липса на питейна вода са изпратили жители на село Свежен, община Брезово. Приложена е и подписка с искане за спешни мерки и яснота кога ще се реши проблемът не само с безводието, но и с качеството на водата. Според жителите на средногорското село водата се спира без да има оповестен график, а когато се пусне е..
Увеличението на цените на имотите вече е факт. Няколко инвеститора ми заявиха, че още от сега вдигат стойността на това, което предлагат с между 5 и 15%. Това коментира Мирослав Язов, експерт по сделки с недвижими имоти, половин година преди влизането ни в еврозоната. Според него от средата на септември хората, които все още имат..
Как на практика еврото ще влезе в касите на ресторантьори и хотелиери, какви са въпросите, които търговците си задават за наличността, за рестото, за касовите апарати, за разговорите с клиентите и с контролните органи? Според Тони Симидчиева - собственик на хотел и ресторант, и председател на Регионалната занаятчийска камара - Пловдив,..
Вотовете на недоверие сега заменят цикъла на предсрочни избори, в който бяхме влезнали, смята социологът от "Алфа рисърч" Павел Вълчев. Това, по думите му, сплотява опозицията, но не можем да кажем, че то носи съществена промяна, защото промяна на електоралните нагласи няма. Той отбеляза, специфичното в този момент и то е, че опозицията е от две..