Общо 64 докторанти, постдокторанти, млади учени и преподаватели повишиха капацитета си за научноизследователска дейност в Медицинския университет в Пловдив. Това стана възможно благодарение на реализирания проект „ДОКТОРАНТ 2“, финансиран от Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ 2014-2020 година, съобщиха от ръководството на висшето училище.
Среща ме ви с двама от младите учени, които имат общ интерес –онкологията. Единият е лекар, другият биолог. Единият работи с най-модерната технология в лъчетерапията - Киберножа, а другия проучва нови молекули за персонализираната терапия.
Един от младите учени е Д-р Веселин Попов. Докторант към катедра Клинична Онкология, МУ – Пловдив.Специализант към Клиника по Лъчелечение, УМБАЛ „Св. Георги“, Пловдив. Той е най-младият специалист, който работи с единствения у нас КиберНож. В рамките на проекта д-р Попов провежда едномесечен стаж в Германия, посещава 4 университетски клиники по лъчетерапия. Придобитите знания и фракционирани режими на работа слагат основата на роботизираната стереотактична радиохирургия с КиберНож в страната.
Николай Мехтеров е главен асистент към катедра „Медицинска биология“. Той е молекулярен биолог с научни интереси в онкологията. В рамките на проекта посещава за научни изследвания два института в Румъния и Италия.
И двамата смятат, че имат шанс за реализация и научна дейност в страната .
В рамките на проекта "Докторант 2" бе създадена и Педагогическа академия, в която младите изследователи и учени имат възможност за реализиране на научни изследвания и за включване в международни научни проекти.
По този начин висшето учебно заведение продължи обученията за успешна научна кариера в съществуващото Докторантското училище, обясни ректорът проф. Стефан Костянев.
За постигане на значими резултати от научната дейност на младите изследователи и за придобиване на практически умения за научни изследвания, беше осигурена менторска и консултантска подкрепа от изявени чуждестранни и български учени, а млади лекари, учени и докторанти взеха участие в обучения и стажове във водещи университети в ЕС и САЩ, допълни ръководителят на проекта проф. Виктория Сарафян.
„Осигурихме подкрепа за популяризиране и представяне на резултатите от научните проекти на докторанти, постдокторанти и млади учени на научни форуми в страната и ЕС”, – съобщи по време на заключителната пресконференция заместник-ректорът по „Международно сътрудничество и проектна дейност” проф. д-р Мариана Мурджева.
Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..
Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната, коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...
Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..
Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..