Това, което нашият проект предлага, е как да се осъществява социалното интегриране на младежите с увреждания. Социалното приобщаване ние го разглеждаме като двустранен процес, в който както младежите с увреждания, така и младежите без увреждания, създавайки общност, се променят взаимно. Това коментира проф. Румен Стаматов.
По думите му, едно от големите предизвикателства в проекта е да се обособят най-добрите дейности, които могат да бъдат с насоченост към приобщаването.
Свободното време е огромен ресурс. На базата на много анализи и събирането на добри практики ние успяхме да обединим различни дейности, които отговарят на строго определените критерии, че те действително са приобщаващи. Такъв критерий е дейностите да бъдат извършвани в общност, понеже, прекарвайки времето си пасивно и пред телевизора сами, те нямат кой знае колко силно изявен приобщаващ характер. Това е едно от условията – да бъдат извършвани съвместно.
Второто условие е да са предизвикателни за развитие на силните страни. Смисълът на тези активности не е да обезсърчава, не да посочва слабостите, не да изнася на преден план отново увреждането, а всичко това да бъде поставено в контекста на развитието на силните страни на възможностите. Тези активности трябва да отправят предизвикателство.
Друг критерий към тези дейности е да създават позитивни емоции – радост, удовлетворение, щастие да се съпреживяват по позитивен начин, да може самите младежи да се чувстват значими и ценни. На следващо място трябва да са свързани с позитивна мотивация и да разширяват възможността за изграждане на социални общности и на приятелски отношения. От тук следва и следващият критерии да се преодолее чувството на отчуждение, на отдръпване, на самота, на неувереност.
Ние сме описали в проекта съвсем детайлно всички тези активности и критерии, на които те трябва да отговарят и механизма, чрез който да могат да бъдат адаптирани, защото всяка една дейност може да бъде приобщаваща и да бъдет съобразена с типа увреждане, с индивидуалните особености на детето, с неговия минал опит – радости и разочарования, притеснения,страхове и т. н.
Чуйте повече от звуковия файл:
"При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..
България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна. "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..
Денят на християнското семейство е повод да се замислим за ценностите, които предаваме на децата си, и за ролята на семейството в изграждането на морални и духовни устои. В съвременното общество, където динамиката на ежедневието често отнема от времето за близките, днешният празник ни напомня за важността на семейната сплотеност и духовното..
Георги Стоилов, който оглавяваше предприятието „Организация и контрол на транспорта“ в община Пловдив е подал оставка и тя е приета от новия ресорен заместник – кмет Ерол Садъков. "Напускам по лични и професионални причини", каза пред Радио Пловдив Стоилов. Той не отрече един от професионалните му мотиви да е назначаването на Садъков, но..
Не е изненадващо това, че президентът Румен Радев повторно сезира Конституционния съд (КС) за промените в основния закон, извършени от 49-то Народно събрание, това се очакваше. Това заяви в програма "Точно днес" политологът проф. д-р Александър Маринов. Според него е очевидно, че вече не са възможни временни и дори технически решения за съставяне..