Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Всяка година 2000 българчета от чужбина искат да учат в България

Децата от български произход да получат образование в български университети трябва да бъде една от нашите национални каузи. Това заяви в интервю за Радио Пловдив вицепрезидентът Илияна Йотова, като уточни, че всяка година около 2000 младежи от българските диаспори от Молдова, Украйна, Македония кандидатстват в България. 

 Има две постановления  още от 90-те години на Министерския съвет, според които деца от български произход от историческите български диаспори, говорим най-вече за източното направление Молдова и Украйна, който и Македония, да имат възможност със стипендия от българската държава да завършат своето висше образование тук, у нас. Около 2 хиляди момчета и момичета постъпват всяка година в нашите висши учебни заведения на издръжка на българската държава. Това е един огромен потенциал, който между другото, успешно разпиляваме.

Децата, които идват от българските диаспори и имат правото по силата на нашето законодателство да учат в България със стипендия от българската държава, те имаха много проблеми, продължават да имат някои от тях, както с рекламните кампании на нашите висши учебни заведения, която е много късно, така и с безкрайните формалности и администрация, които  се отнасят до тяхното пребиваване вътре в страната, визови режими и т. н.  

За съжаление, не сме направили достатъчно, не сме си организирали работата, и затова беше необходимо да направим  няколко срещи със съответните министерства от изпълнителната власт, да се предприемат дори някои промени в нашето законодателство, за да се облекчат тези деца, а не с едната ръка да им казваме – елате да учите в България, ето даже и със стипендия, а друга страна да им създаваме толкова много административни пречки, че на практика да ги отказваме.

През последните години тенденцията е все повече млади активни хора да емигрират и да раждат децата си в чужбина, затова запазването на българския език и самосъзнание трябва да е наша първостепенна задача, която не търпи разединение, посочи вицепрезидентът. 

Илияна Йотова припомни, че има разбиране в ЕС за признаването на малките езици, но образованието е национална политика. България трябва да работи не само в конкурентна езикова среда, но и да се противопоставя на асимилационни процеси и на опити да се премълчава или пренаписва историческата истина за нашия принос в световната история, допълни вицепрезидентът.   

 Едно от посланията, които ще кажа утре пред тези 120 учители от различни училища по целия свят е, че отношението към българския език и литература, то трябва да се формира чрез тези училища  не само у децата от български произход, от българските семейства, но и сред влиятелните обществени кръгове там, където са тези училища, т. е. сред чужденците. И това не е непосилна задача. Видях, че може да стане както в САЩ, така и в Германия, така и в страните в Централна Европа, така и в същите тези държави, където има компактни български общности с исторически корен. Всичко трябва да бъде една структурирана политика, наистина национална политика в това отношение.

По повод напрежението между президента и правителството, Илияна Йотова коментира, че когато се дебатират важни решения, които предопределят живота ни за години напред, трябва повече прозрачност и диалог. Това е поискал и президентът Румен Радев, когато наложи ветото си върху сделката за изтребителите Ф 16, посочи Йотова. 

Вицепрезидентът Илияна Йотова ще открие утре в Пловдив двудневна годишна конференция на Асоциацията на българските училища в чужбина. Надсловът на конференцията е "Съхранението на българския език и родовата памет по света - път към Родината."
Конференцията  е организирана от АБУЧ съвместно с ПУ и МОН. В нея ще участват 120 представители на български училища от Европа и света, които са 450. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Трусовете около Санторини ще продължат седмици

Около гръцкия остров Санторини н аблюдаваме доста интензивна поредица от земетресения с магнитуд между 4 и 5 по Рихтер. През последните два дни са регистрирани  15 труса с матнитуд 4 .  Епицентърът не е на Санторини , обхванати са няколко острова.  Голямата част от трусовете са в морето , но се усещат на островите. Това заяви пред..

публикувано на 03.02.25 в 16:57

Ситуацията е сложна, "Тикси" прилича на втора "Индра"

Поръчката на общината, която трябваше да надгради системата на "Индра" за управление на градския транспорт и трафика въобще не е това, което ни се обясняваше през 2023-та година. Това ни стана ясно от доклада на заместник - кмета Ерол Садъков, коментира общинският съветник от ДБ Владимир Славенски, който е член на транспортната комисия в ОбС...

публикувано на 03.02.25 в 16:25

Раковски кандидаства с проекти за над 10 милиона лева

Община Раковски кандидаства тази година за държавно финансиране с проекти за над 10 милиона лева. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Павел Гуджеров, кмет на Раковски. „Не пропускаме да кандидатстваме по нито една програма, затова Община Раковски се развива толкова добре. Предстои да кандидастваме по Програмата за развитието на селските..

обновено на 03.02.25 в 11:18

КОЦ-Пловдив с кампания за борба с рака на 4 февруари

В навечерието на Световния ден за борба с рака, който се отбелязва на 4 февруари, КОЦ-Пловдив отбелязва ръст на преминалите пациенти през лечебното заведение през миналата година. „Броят им се е увеличил с около 700. Има и още една негативна тенденция, която забелязваме през последните години – увеличение на пациентите с онкологични..

обновено на 03.02.25 в 11:18
Диана Ефтимова

Липсва визия за решаване на проблемите на изборите

Изборни правила на поправителен изпит. Какви трябва да са промените за да се избегнат съмненията за чесността на вота? Според председателя на Управителния съвет на Института за развитие на публичната среда Диана Ефтимова за последните десет години, откакто през 2014 година бе приет сегашният Изборен кодекс, в него са направени почти 80 предложения..

публикувано на 03.02.25 в 10:47