Д-р Елеонора Христова изследва от няколко години демографията, семейното планиране и репродуктивните нагласи на двойките. Тя наблюдава както семейни двойки, така и двойки без сключен граждански брак, с различна степен на образование.
Резултатите сочат, че и 2-та вида двойки желаят две, дори клонят към 3 деца, но редица фактори оказват влияние. Те са социален статус, образование, квалификация, материална обезпеченост, жилищна площ на семейството, които оказват огромно влияние колко деца и кога да имат, коментира пред Радио Пловдив д-р Христова.
Двойките с магистърска степен по-високо образование искат първо да завършат, да имат финансова стабилност и тогава да раждат първото си дете, сочи изследването. Интересно е, че повечето жени искат да отложат раждането на дете, докато мъжете веднага след сключването на брак искат първо дете. Наблюдава се и желание на планирания брой деца в семейството, но данните показват, че децата не нарастват особено за последните 20 години.
Кога да планира своето първо дете жената, зависи от няколко фактори - семейна среда, образование и не на последно място етническа принадлежност.
Според специалиста е притеснителна групата, когато имаме сключен граждански брак след 30-годишна възраст и на раждане на първо дете след 35-годишна възраст.
Много е важна ролята на личния лекар и на специалиста в предбрачната консултация. Специалистът трябва да насочва двойката, да консултира. Колкото по-рано двойката реши да има дете, толкова и възможността за раждане на повече деца е по-голяма, поясни д-р Христова.
Необходими са здравни уеб платформи, които да насочват младия човек, да го запознават какво е бракът, защо е важен, каква е сигурността от брака. Като цяло в България такава информация няма, която да е достоверна и да медицинска. На сайта на ЗМ информацията не се обновява.
Според д-р Христова рецептата за решение на демографската криза е цялостна промяна в политиката на институциите. Промяна в социалната политика, здравното възпитание и образование. Самата двойка трябва да бъде наясно за абсолютно всичко. Т.е тя да бъде стимулирана - първо чрез здравно възпитание, чрез финансов стимул и чрез обезпечаване в бъдещето да има мотивация да има повече от едно дете.
Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.
"По-трудната задача при въвеждането на еврото вероятно ще е да убедим българските граждани, че това е това е по-добрият избор за тях самите, отколкото управляващите да убедят отговорните за членството европейски институции", смята икономистът Георги Стоев. Наскоро той обяви в профила си във Фейсбук готовост да отговаря на въпроси на интересуващи се за..
Въпреки грозните сцени от протеста на „Възраждане“ в събота нормалността в страната ни се завръща. Това коментира политическият анализатор и журналист Иван Тропанкев. Аргументира се с това, че имаме работещо правителство с опозиция, на прага сме на приемането на бюджет 2025, както и на влизането ни в еврозоната. „Докладът за членството..
Община Пловдив ще защитава обществения интерес при финализиране на електронната система в градския транспорт. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Ерол Садъков, заместник-кмет на Пловдив с ресор транспорт. Той обясни, че в момента се водят преговори с фирма „Тикси“ за сумата, която трябва да се даде допълнително за..
Смешна е историята дали е вярно, че България е изпълнила критериите и може да влезе в евозоната от 01.01.2026 г., защото става въпрос кога точно се закръгля при изчисляването на критерия. Това заяви в предаването "Точно днес" макроикономистът Георги Ганев . "Когато се опитваш да вкараш аналогова действителност в дигитални цифрови критерии, понякога..
Надзорният съвет на Здравната каса одобри проектобюджета, който е в размер на над 9 милиарда и 400 милиона лева.650 милиона лева са предвидени в бюджета на НЗОК за първична извънболнична медицинска помощ за тази година, а за болнична – 4 милиарда лева. Какво означава това за пациентите и има ли шанс те да получат по-добра извънболнична..