Един от водещите уролози - проф. д-р Иван Дечев бе отличен от БЛС на тържествената церемония "Лекар на годината 2019" , която се състоя в София, с два приза – на регионално ниво за лекар на годината от БЛС – Пловдив и на национално – отличие за дългогодишна дейност в областта на медицината и за активен принос развитието на специалността.
И двете награди са стойности за мен, защото са оценка за моята медицинска и преподавателска дейност. Двете не ги разделям, защото ежедневнието ми е свързано с тях., заяви в ефира на радио Пловдив проф. Дечев.
В системата на здравеопазването има напластени с години проблеми и за решаването им се изискват доста радикални решения.
По повод протестите на медицинските специалисти проф. д-р Дечев изрази скептичност, че заплатите им могат да бъдат увеличени, при условие, че болниците са търговски дружества.
Трябва да има промяна в статута на здравните заведение. Една от възможностите за повишение на заплатите в момента на медицинските специалисти е увеличението на цената на клиничните пътеки. В момента в България няма глад за лекари в големите градове. В малките ситуацията е различна. Много драматичен е проблемът обаче с медицинските специалисти, с дефицита на медицински сестри, който очертава мрачната картина на здравеопазването в България.
Моделът за подготовка на медицинските сестри е сбъркан. Прекалено дълъг е процесът им на обучение – 4 години, колкото и на лекарите и тук е необходима промяна. В други страни по света обучението на медицинските сестри е само 3 години и не се учат толкова излишни предмети.
У нас за получаване на бакалавърска степен учат много излишни неща. Дългият процес на обучение е в ущърб на практическата им работа. Трябва да бъде установен баланс между продължителността на обучението и желанието на медицинските специалисти да остават на работа в България.
Една от причините здравната реформа у нас да не се случва е, че се опитваме да създадем наш български модел, вместо да ползваме опита на други страни.
Независимо обаче от административните проблеми и несполуките в здравеопазването, българските лекари трябва да се гордеят, че по възможности и знание не отстъпват на западните лекари и предоставят на гражданите добра медицинска помощ.
Интервюто - звуковия файл:"И я превърнаха в пустиня. И нарекоха това мир." С този цитат от Тукидит п олитологът от Софийския университет проф. Татяна Дронзина коментира пред Радио Пловдив преговорите между САЩ и Русия за примирие в Украйна. Тя изрази притеснение, че до този момент Украйна не получава гаранции за сигурност отникъде. Това е една търгашеска..
"По-трудната задача при въвеждането на еврото вероятно ще е да убедим българските граждани, че това е това е по-добрият избор за тях самите, отколкото управляващите да убедят отговорните за членството европейски институции", смята икономистът Георги Стоев. Наскоро той обяви в профила си във Фейсбук готовост да отговаря на въпроси на интересуващи се за..
Въпреки грозните сцени от протеста на „Възраждане“ в събота нормалността в страната ни се завръща. Това коментира политическият анализатор и журналист Иван Тропанкев. Аргументира се с това, че имаме работещо правителство с опозиция, на прага сме на приемането на бюджет 2025, както и на влизането ни в еврозоната. „Докладът за членството..
Община Пловдив ще защитава обществения интерес при финализиране на електронната система в градския транспорт. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Ерол Садъков, заместник-кмет на Пловдив с ресор транспорт. Той обясни, че в момента се водят преговори с фирма „Тикси“ за сумата, която трябва да се даде допълнително за..
Смешна е историята дали е вярно, че България е изпълнила критериите и може да влезе в евозоната от 01.01.2026 г., защото става въпрос кога точно се закръгля при изчисляването на критерия. Това заяви в предаването "Точно днес" макроикономистът Георги Ганев . "Когато се опитваш да вкараш аналогова действителност в дигитални цифрови критерии, понякога..