Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Без светлина в тунела на българската енергетика

От средата на 2020 г. битовите потребители преминават към свободния пазар на ток, обяви министърът на енергетиката Теменужка Петкова. А Европейската комисия постави пазарния принцип като условие, за да удължи живота на въглищните централи у нас до 2025 година. След това, според новите правила на Брюксел за чиста енергия, те ще бъдат затворени.

Защо България не направи необходимото, за да защити нашите ТЕЦ-ове, които произвеждат 40% от електричеството в страната? Какво ще се случи с българската енергетика след 2025 година? При какви цени ще купуваме ток, след като ще плащаме огромни пари за квоти? 

Отговори на тези въпроси даде в предаването "Ден след ден" Божидар Митев, председател на Независимата синдикална федерация на енергетиците към КНСБ.

Според него българската държава действа твърде бавно и неуверено по отношение на защитата на интересите в енергетиката, а този сектор е национално богатство. 

България трябва много по- активно да работи с европейските институции за въглищните централи, така както направиха поляците и защитиха това свое производство. Но нашата държава е много пасивна. Две години само се говори и нищо не се случва. Има добри намерения, но те си остават само намерения.

След 2025 година ще влязат квотите за въглищните централи и това ще влезе в цената, която нито хората, нито бизнеса ще могат да си позволят, прогонозира синдикалистът.

Той не се нае да прогнозира как ще се промени цената на тока след 1 юли догодина, когато и битовите потребители ще ползват ток от свободния пазар, защото механизмът, за който говори енергийният министър, все още е незивестен.

Ако е чисто свободен пазар няма да плащаме повече, но либерализиран пазар в енергетиката е невъзможен, дори само заради това, че продукцията на американските централи се изкупува задължително.

Предстои КНСБ да предизивика дебат в НСТС по темата, декларира в интервюто Божидар Митев.

Цялото интервю е в прикачения звуков файл.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Седем аргумента защо не трябва да се връщаме в "езиковото гето"

Борис Петров е старши учител по  английски език в  Езикова гимназия „Пловдив“. Провокиран от намерението за "преосмисляне" на досегашната приоритетна роля на чуждоезиковото обучение и засилване на това по природни науки и математика, което се лансира от министъра на образованието, той изпрати до МОН писмо, в което аргументира защо това не трябва да..

публикувано на 15.04.25 в 11:41

Градушкарите от 20 години са недофинансирани

22 милиона декара, главно земеделски площи, защитава Изпълнителната агенция „Борба с градушките“. Има изградени 263 ракетни площадки със специализирана компютърна технология.  Един от най-големите полигони е край пловдивското село Голям чардак, където днес се открива сезонът за градушкарите. Валентина Васильонова , председател на..

публикувано на 15.04.25 в 11:06

Бюрокрация, безхаберие и "калинки" управляваха транспорта

Много години продължиха некомпетентността, безхаберието и съмнителното разходване на средства и като резултат от всичко това стигнахме до загубата на човешки животи на пътя, каза в предаването "Точно днес" Красимир Георгиев, председател на УС на Асоциацията за квалификация на автомобилистите в България. В момента има силен обществения натиск, а може..

публикувано на 15.04.25 в 10:17
Кметът Петър Куленски и заместникът му Любомир Гечев

5 млн.лв за новото ОП "Чистота" в Пазарджик

Община Пазарджик ускорява процедурите по създаването на Общинско предприятие „Чистота“.  Темата ще се дискутира на 22 април, когато е публичното обсъждане на проектобюджета на общината за тази година.   Бюджетната рамка e 186 млн. лв, от които близо 5 млн. лв. са отделени за новото общинско предприятие "Чистота".  То ще осигури по – голям..

публикувано на 14.04.25 в 17:14

Две свлачища за пет дни, това вече е много тревожно

Само за пет дни – на 7 април и на 11 април тази година в териториалния обхват на община Кричим, по републикански път III-866 Девин – Кричим – Стамболийски отново са паднали скални маси, съобщи кметът на общината Атанас Калчев. "Засега няма жертви. Но докога ще разчитаме на чудо?"възклукна Калчев по повод напоредния инцидент. Не претендирам да..

публикувано на 14.04.25 в 16:55