Защо България не направи необходимото, за да защити нашите ТЕЦ-ове, които произвеждат 40% от електричеството в страната? Какво ще се случи с българската енергетика след 2025 година? При какви цени ще купуваме ток, след като ще плащаме огромни пари за квоти?
Отговори на тези въпроси даде в предаването "Ден след ден" Божидар Митев, председател на Независимата синдикална федерация на енергетиците към КНСБ.
Според него българската държава действа твърде бавно и неуверено по отношение на защитата на интересите в енергетиката, а този сектор е национално богатство.България трябва много по- активно да работи с европейските институции за въглищните централи, така както направиха поляците и защитиха това свое производство. Но нашата държава е много пасивна. Две години само се говори и нищо не се случва. Има добри намерения, но те си остават само намерения.
След 2025 година ще влязат квотите за въглищните централи и това ще влезе в цената, която нито хората, нито бизнеса ще могат да си позволят, прогонозира синдикалистът.
Той не се нае да прогнозира как ще се промени цената на тока след 1 юли догодина, когато и битовите потребители ще ползват ток от свободния пазар, защото механизмът, за който говори енергийният министър, все още е незивестен.
Ако е чисто свободен пазар няма да плащаме повече, но либерализиран пазар в енергетиката е невъзможен, дори само заради това, че продукцията на американските централи се изкупува задължително.
Предстои КНСБ да предизивика дебат в НСТС по темата, декларира в интервюто Божидар Митев.
Цялото интервю е в прикачения звуков файл.България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък . Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..
Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..
В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..
Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..
"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..