Изследването „Поглед към невидимите деца на Пловдив“ анализира услугите за ранно детско развитие в град Пловдив и степента, в която те отговарят на потребностите на децата с проблеми в развитието, или в риск от развиване на такива проблеми и техните семейства, обясни изследователят Калина Илиева от БАН, част от екипа направил проучването.
По думите й изследването не само анализира услугите за ранно детско развитие- възраст 0-3 г., но очертава проблемите с услугите в гр. Пловдив и дава препоръки за подобряване на политиките и практиките по отношение на ранната детска интервенция и на оптимизирането на системата от секторни, интегрирани и специализирани услуги в подкрепа на децата с увреждания и трудности в развитието.
Изследването „Поглед към невидимите деца на гр. Пловдив“ е на Фондация „За Нашите Деца“ и е проведено съвместно с Института за изследване на населението и човека към БАН.
Данните от Пловдив потвърждават резултатите от национално изследване, според което повече от 1/3 от родилите здравно неосигурени бременни не са посещавали лекар нито веднъж преди раждането, а за здравноосигурените липсват данни за степента на проследяването.
Причините за заболяванията и умиранията на децата от 1 до 4 години не са изследвани и липсват данни за статуса на семействата – икономически, социален, образователен, за да се осъществява ефективна превенция.
Основните препоръки са свързани с разработване на стандарти за развитие на деца във възрастта 3 – 7 години и въвеждането им в практиката. Препоръчва се също така създаване на програми за подкрепа на родителите в грижата за здравето на детето и възпитателните практики в семейството за постигане на адекватно и отговорно родителско поведение за подкрепа на развитието на детето.
Не на последно място е препоръката за оптимизиране системата за закрила на детето, с цел подкрепа за биологичните семейства и предотвратяване на разделянето на децата от семействата им.
Интервю с Калина Илиева може да чуете от прикачения звуков файл.
Кметът на Пловдив Костадин Димитров поздрави пловдивчани с настъпването на светлия християнски празник Рождество Христово. В обръщението си той пожелава на всички здраве, благоденствие и мир. "Коледните празници са време на топлина, споделени мигове и добрина. Време, в което се обръщаме към семейството и приятелите си, споделяме надежда и търсим..
Училището насърчава децата да са винаги прави, на всяка цена. Но ще им се налага да взимат решения в несигурна среда. В този епизод опитваме да дадем някои насоки за запълване на тази празнота в образованието и възпитанието на децата. В два последователни епизода гостува Весислав Илиев, който споделя опит като ментор от образователната програма за..
Тази година е като продължение на предишната, а предишната на предходната и това е лошата тенденция на инерция от Ковид кризата насам, определи доцентът по социология Алексей Пампоров. В глобален план има тенденция на преподреждане, в която за съжаление и "добрите" също показват липса на морален интегритет. Видя се, че светът не е черено - бял. За..
Димитър Бришимов е главен инспектор в пловдивската пожарна и началник на сектор "Пожарогасителна и спасителна дейност". Професионалист, който вече 30 години е в професията, която го среща с бедстивята и с човешката трагедия, но и благодарност. В петте части на разговора ще чуем истории за огън и вода, за бедствия у нас и за мисиите на..
Политическата ситуация и парите на държавата. В очакване на редовен кабинет ще сте стигне ли до приемане на бюджет? Къде са основните проблеми в предложената рамка и кои са най-големите финансови рискове пред страната ни? Коментарът е на Михаил Кръстев , изпълнителен директор на Съюз за стопанска инициатива – част от Националния съвет за тристранно..