Това, което се случи с отравянето на рибата, е прецедент и откакто съм риболовец не помня такова мащабно изтравяне на рибния ресурс в Марица. Това заяви Петър Янев – член на рибарско дружество „Олимпик", подал първия сигнал за мъртвата риба.
По думите му, рибите са се движели на облаци по течението, давали са всичко от себе си в последните секунди на живота си, но не са били пощадени.
За агонията им Янев подчерта, че не притежава техническа компетенстност и възможност за иследване на водата, но само след около 20-30 минути представителите на различни институции са дошли на място.
Отзовахме се веднага на проблема и действахме адекватно всички институции, нито една от тях не го неглижира.
Забелязахме обаче, че започнаха да се появяват кървави петна по рибата, което говори за разлагане. Падаха и люспите им, което е доста трудно, когато екземплярите са здрави.
Той не коментира дали смъртта е причинена от пластмаса или киселина, но изрази увереност, че държавата и институциите ще си свършат работата и ще излязат с резултати и санкции.
Янев обаче бе категоричен, че зарибяване от държавата не е правено от дълги години и то се осъществява от самодейци, които дават всичко от себе си и със средства от българския риболовец за хобито му. Болката е неописуема, сърцата ни кървят от гледката, заяви той.
Ако оставим реката да възстановява сама щетите, ще ни трябват много, много години. За да добие трофейни размери една риба кефал например /2-3 кг/ трябват 10-15 години.
Той заяви още, че очаква от ИА „Аквакултури“ да представи план за зарибяването на Марица и да работи целенасочено, за да не се повтори лошият пример с пресушаването на река Въча.
Настояваме виновниците да понесат отговорността си, да си платят глобите и да възстановят реката и околната среда.
Цялото интервю – от звуковия файл:Рекултивацията на старото депо за утайки край Катуница бе дискутирана на заседание на Общинския съвет на Садово днес. Проблемът с хвостохранилището стана отново актуален след големия пожар в края на октомври, чието потушаване отне десетина дни. Според председателя на местния парламент Атанас Телчаров потушаването на пожара решава проблемът на..
В България вода има. Средно годишно страната ни разполага с 20 млрд. м. куб. вода, а този ресурс е четири пъти повече, отколкото ни е необходимо. Въпреки това, страната ни страда от безводие и проблемът все повече се задълбочава. Има населени места с ВиК системи, които губят над 90% от водата. Може ли да бъде спряно „изчезването на водата по пътя“?..
Пловдивското ОУ „Кочо Честеменски“ ще подкрепи децата на загинали полицейски служители със специална благотворителна кампания. Учениците са подготвили коледни предмети, с които организират благотворителен базар в най-близкия супермаркет, като средствата от продадените изделия ще отидат за закупуване на подаръци за децата, загубили свой родител..
"Не вярвам тази седмица да бъде избран председател на Народното събрание". Това заяви в програма "Точно днес" политологът Тончо Краевски, в коментар за зациклилата политическа криза у нас. Той добави, че е умерен песимист за този парламент и прогнозира, че дори да бъде избран председател, той върви към своя край. "Защото така, както в..
Kак да насърчим повече оптимизъм в нашите деца? Или, по-реалистично, как да ги предпазим от песимизма? Започнахме тази тема още в сезон 2 в разговор с психолога Донка Дойчева-Попова . Сега ви представям една изпробвана икономическа техника, която ще ви покаже, че има фактори за успех, които са изцяло във ваша власт. За да я използваме, се налага..