15 на сто от запитаните са определили мерките като „вече непоносими“.
Като обезпокоителни социолозите от „Галъп“ отчитат отговорите, свързани с икономическото състояние на хората.
Повече от една трета от запитаните декларират, че след въвеждането на извънредно положение доходите им са намалели. Близо една четвърт пък живеят с чувството, че съвсем скоро предстои доходите им да намалеят.
Шест процента от работещите (удвояване за две седмици) заявяват, че вече са загубили работа и още 10% казват, че това е непосредствената им перспектива. Мнозинство от 70% от работещите не смятат, че работното им място е застрашено.
Като цяло българите търпеливо понасят сполетелите ги ограничения и не се вижда необходимост от краткосрочни корекции на извънредния режим. С изключение на икономическата ситуация, където се струпват тъмни облаци, посочват от „Галъп“.
Експресният сондаж е проведен сред 850 души на 30 и 31 март.
"Българите оценяват високо и подкрепят мерките, търпеливо понасят ограниченията и лишенията, този режим вече е възприет от болшинството хора" - коментира пред Радио Пловдив данните от проучването политологът Първан Симеонов.
Изпъква обаче натрапчивото впечатление за нарастваща тревога у хората за стопяването на техните доходи и липсата на позитивна перспектива, добави Първан Симеонов.
Над 1/3 от анкетираните са признали, че доходите им рязко са спаднали, данните звучат обезпокояващо, заради изразената липса на позитивна надежда какво предстои, добави той.
Възрастовите група също са любопитни в мненията си - младите преобладаващо приемат извънредните мерки, те са доста по-оптимистично настроени за бъдещето. Не се и боят толкова от "Вируса", вероятон заради медийната щампа, че тях "по-не ги лови", коментира Първан Симеонов.
Подобно на тях са и групата на пенсионерите, които, макар и примирено, вярват, че няма какво да загубят в тази обстановка - те смятат пенсиите си, макар и мизерни, за гарантирани.
Като цяло, остава впечатлението, че властите сякаш придобиват неочакван кредит на доверие.
Ако успеем да овладеем заразата, ние българите имаме шанса да излезем победители от Кризата.
"Мобилизация е солидарност сега - а сетне да правим равносметка кой бил крив, кой прав!" - обобщи политологът Първан Симеонов.
Над 400 читалищни дейци от цялата страна подписаха Отворено писмо и го изпратиха до Министъра на културата и членовете на Комисията по културата и медиите в 51-ото Народно събрание. Документът изразява тяхното мнение от програма „Читалища“. В писмото си те посочват проблемите, сред които има огромен интерес – подадени са над 1400 проекта,..
Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма опроверга очакването, че в летния сезон цените у нас ще са с 30% по- високи, каквото се каза вчера на среща на министъра на туризма Мирослав Боршош с туроператори. Цените за новия сезон са договорени още миналата година, той се продава отдавна на европейските пазари. Близо 20% от..
Иновативен подход в часовете по история прилага преподавалят Генка Геройска. Те преподава на учениците от Основно училище "Гео Милев" в село Белозем. При изучаването на Седемте чудеса на античния свят учениците са изработили умалени модели на пирамидите в Гиза, висящите градини на Семирамида и Александрийския фар. Нейният подход е отличен в..
Опитът да се контролират цените на стоки и услуги е еднозначен и той е, че абсолютно не работи, коментира пред Радио Пловдив финансовият експерт Любомир Дацов. Подобни практики, смята той, обслужван целите на силните правителства или някакви популистки интереси. "Няма как да се решат структурни проблеми с мерки за контрол върху цените. Това..
64-годишен жител на девинското село Брезе почина вчера, защото линейката не могла да стигне до дома му, който е на черен път без асфалт. Мъж от Брезе почина, линейка не могла да стигне до дома му Наложило се кметицата на селото Ирина Кочовска да организира няколко мъже, които да свалят човека на носилка до линейката, където да му подадат..