15 на сто от запитаните са определили мерките като „вече непоносими“.
Като обезпокоителни социолозите от „Галъп“ отчитат отговорите, свързани с икономическото състояние на хората.
Повече от една трета от запитаните декларират, че след въвеждането на извънредно положение доходите им са намалели. Близо една четвърт пък живеят с чувството, че съвсем скоро предстои доходите им да намалеят.
Шест процента от работещите (удвояване за две седмици) заявяват, че вече са загубили работа и още 10% казват, че това е непосредствената им перспектива. Мнозинство от 70% от работещите не смятат, че работното им място е застрашено.
Като цяло българите търпеливо понасят сполетелите ги ограничения и не се вижда необходимост от краткосрочни корекции на извънредния режим. С изключение на икономическата ситуация, където се струпват тъмни облаци, посочват от „Галъп“.
Експресният сондаж е проведен сред 850 души на 30 и 31 март.
"Българите оценяват високо и подкрепят мерките, търпеливо понасят ограниченията и лишенията, този режим вече е възприет от болшинството хора" - коментира пред Радио Пловдив данните от проучването политологът Първан Симеонов.
Изпъква обаче натрапчивото впечатление за нарастваща тревога у хората за стопяването на техните доходи и липсата на позитивна перспектива, добави Първан Симеонов.
Над 1/3 от анкетираните са признали, че доходите им рязко са спаднали, данните звучат обезпокояващо, заради изразената липса на позитивна надежда какво предстои, добави той.
Възрастовите група също са любопитни в мненията си - младите преобладаващо приемат извънредните мерки, те са доста по-оптимистично настроени за бъдещето. Не се и боят толкова от "Вируса", вероятон заради медийната щампа, че тях "по-не ги лови", коментира Първан Симеонов.
Подобно на тях са и групата на пенсионерите, които, макар и примирено, вярват, че няма какво да загубят в тази обстановка - те смятат пенсиите си, макар и мизерни, за гарантирани.
Като цяло, остава впечатлението, че властите сякаш придобиват неочакван кредит на доверие.
Ако успеем да овладеем заразата, ние българите имаме шанса да излезем победители от Кризата.
"Мобилизация е солидарност сега - а сетне да правим равносметка кой бил крив, кой прав!" - обобщи политологът Първан Симеонов.
Липсата на канализация в град Брезово създава сериозен проблем за жителите на града в горещините. Сигнал за това подаде един от жителите на града - Иван Добревски. По думите му заради изливането на обратни води в коритото на река Брезовска, която заради жегата е пресъхнала, в градчето се разнася непоносима миризма. Според Добревски преди..
Мониторинг на потреблението на вода в пловдивското село Брестовица започнаха от ВиК –Пловдив. До тук се стигна след като и тази година част от живеещите там страдат от безводие и повече от 10 дена чешмите им са пресъхнали. Решението беше взето на спешна среща между местното население, кмета на Брестовица, зам.-кмета на община Родопи Емилия..
Протестите, които ще видим днес, са граждански отпор и са свързани с поредния опит на някои политически фигури да използват държавата и силовите структури за разправа с политическите си опоненти. Това заяви в програма "Точно днес" политологът Георги Киряков. Според него именно затова тази гражданска акция ще има много по-широк отзвук, макар че..
Над 2700 заявления за целева помощ за отопление са подадени само за 15 дни за предстоящия зимен сезон – съобщи в интервю за Радио Пловдив Десислава Йорданова – началник на отдел „Социална закрила“ в дирекция "Социално подпомагане" - Пловдив. Тя уточни, че броят на хората, които желаят тази помощ се увеличава, в сравнение с миналата година...
Актуалното от поредните промени в образованието. На дневен ред излизат високите такси за висше образование, платена форма. От една страна идеята е да се обучават по-малко, но по-качествени студенти, но от друга това не се харесва на университетите. Битката за намаляване на таксите поведоха от Софийския университет, следват ги студенти от Велико..