15 на сто от запитаните са определили мерките като „вече непоносими“.
Като обезпокоителни социолозите от „Галъп“ отчитат отговорите, свързани с икономическото състояние на хората.
Повече от една трета от запитаните декларират, че след въвеждането на извънредно положение доходите им са намалели. Близо една четвърт пък живеят с чувството, че съвсем скоро предстои доходите им да намалеят.
Шест процента от работещите (удвояване за две седмици) заявяват, че вече са загубили работа и още 10% казват, че това е непосредствената им перспектива. Мнозинство от 70% от работещите не смятат, че работното им място е застрашено.
Като цяло българите търпеливо понасят сполетелите ги ограничения и не се вижда необходимост от краткосрочни корекции на извънредния режим. С изключение на икономическата ситуация, където се струпват тъмни облаци, посочват от „Галъп“.
Експресният сондаж е проведен сред 850 души на 30 и 31 март.
"Българите оценяват високо и подкрепят мерките, търпеливо понасят ограниченията и лишенията, този режим вече е възприет от болшинството хора" - коментира пред Радио Пловдив данните от проучването политологът Първан Симеонов.
Изпъква обаче натрапчивото впечатление за нарастваща тревога у хората за стопяването на техните доходи и липсата на позитивна перспектива, добави Първан Симеонов.
Над 1/3 от анкетираните са признали, че доходите им рязко са спаднали, данните звучат обезпокояващо, заради изразената липса на позитивна надежда какво предстои, добави той.
Възрастовите група също са любопитни в мненията си - младите преобладаващо приемат извънредните мерки, те са доста по-оптимистично настроени за бъдещето. Не се и боят толкова от "Вируса", вероятон заради медийната щампа, че тях "по-не ги лови", коментира Първан Симеонов.
Подобно на тях са и групата на пенсионерите, които, макар и примирено, вярват, че няма какво да загубят в тази обстановка - те смятат пенсиите си, макар и мизерни, за гарантирани.
Като цяло, остава впечатлението, че властите сякаш придобиват неочакван кредит на доверие.
Ако успеем да овладеем заразата, ние българите имаме шанса да излезем победители от Кризата.
"Мобилизация е солидарност сега - а сетне да правим равносметка кой бил крив, кой прав!" - обобщи политологът Първан Симеонов.
"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..
Взетите днес проби са само и единствено от засегнатите стопанства с констатирано заболяване чума по дребните преживни животни. Колегите от областната дирекция в Пазарджик са взели 315 проби от 105 животни във Велинград , съобщи в интервю за Радио Пловдив д-р Даниел Денев от отдел "Здравеопазване на животните" към Българската агенция по безопасност..
Организации на пациенти от България, Гърция, Испания,Франция, Италия, изпратиха становище до Европейската агенция за лекарствата (EMA) относно дискриминационния подход спрямо ограничения достъп на лечение на възрастните хора с географска атрофия и отказа на Агенцията одобрената терапия за това заболяване от американския лекарствен регулатор да се..
След като вчера ветеринари бяха възпрепятствани да вземат повторни проби от ферми във Велинград, където бе открита чума по овцете и се стигна до напрежение, днес те все пак успяха да вземат още 340 проби. Симеон Караколев, председател на Асоциацията на овцевъдите и козевъдите, коментира в предаването "Ден след ден", че през годините се е наложил..
Студент по теология от Карлово е тазгодишният носител на поименната стипендия „Братя Евлогий и Христо Георгиеви“, която ежегодно се присъжда от Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Четвъртокурсникът от Богословския факултет Младен Иванов получи наградата си навръх патронния празник на университета лично от ректора проф. Георги Вълчев...