Това не са пари от марсианци, кацнали в Брюксел. Това сме ние всички – това са средствата на всички 512 милиона европейски граждани, които съответно фирмите, икономиката, експорта генерират тези средства.
Той посочи, че една част са вече на разположение при страните-членки: 37-те млрд. евро от структурните фондове, които ЕП гласува. Друга част са свързани с Европейската централна банка (ЕЦБ) и със защитата на работните места. Отделно ЕС подпомага осигуряването на медицинско оборудване - т. н. "медицински запас" - оборудване, апарати за обдишване, защитни маски и костюми. По друг инструмент се подпомагат научни изследвания - за работа върху ваксина, тестове и за лечение на заболели. Благодарение на механизма на Гражданска защита на ЕС и над 10 хиляди европейци са върнати с обратен транспорт, отбеляза Андрей Ковачев.
От тази глобална сума България чрез инструментите на ЕС България ще получи около 812 млн. евро от структурните фондове - заяви Ковачев. Ще получим подкрепа за финансиране на предприятия, свързани с шиене на предпазни обекла и маски, вентилатори и медицинско оборудване. Заявили сме участие и в международния търг за поръчки за оборудване и лекарства, чрез който България ще получи 1 милион теста за коронавируса.
Ковачев посочи защо основната отговорност за здравеопазването е на националните държави:
Няма европейска политика по здравеопазване. И когато сме в спокойни времена, всички, които критикуват ЕС, не разрешават на ЕС да има обща политика по здравеопазване. Защото казват: “Ние сме суверенни дъражви и ние трябва да се занимаваме със нашето здравеопазване". И не желаят да има обща европейска политика. Европейската политика по здравеопазване е допълнителната добавена стойност към основния ангажимет на Испания, Италия, България, Германия... за здравето на своите граждани.
Според евродепутата, в ситуацията с коронавируса ЕК може трява да направи по-добра комуникационна политика и стратегия, за да обясни какво Европа прави за всички нас. И още: В бъдеще трябва да мислим за собствени ресурси на ЕС, за да може той наистина, като наш общ съюз, да е по-подготвен за всякакви извънредни ситуации.
Цялото интервю с Андрей Ковачев е в звуковия файл.На достъпността и качеството на произвежданата в страната хранителна продукция бе посветена днес дискусия в столицата. Организаторът на дискусията Андрей Велчев от Сдружението за достъпна и качествена храна заяви в програма "Ден след ден" на Радио Пловдив, че резултатът от бойкота на големите търговски вериги е постигнат и гласът на българите е..
В навечерието на третата годишнина от руската инвазия в Украйна експертът по национална сигурност Йордан Божилов коментира възможния завършек на конфликта след обявената от САЩ позиция по него. Той коментира и евентуалното споразумение между САЩ и Русия. Според него това, на което залага администрацията на САЩ е постигането на някакви цели, които..
Владимир Иванов - председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища, коментира в програма "Точно днес" бойкота срещу високите цени на хранителните стоки и доколко подобен ход може да повлияе на пазара както и предложените от правителството мерки за решаване на проблемите. Според него во момента се наблюдава устойчиво равновесие на цените..
Европа е в повратна точка, защото за пръви път от Втората световна война Европа и САЩ не са "непоклатими съюзници, неразривни и с една и съща позиция, за първи път Европа е предизвикана да търси решение не само за собствената си сигурност", коментира деректорът на Портал Европа Юлияна Николова. След срещата в Мюнхен и тази, организирана от Макрон в..
Бойкотът на цените на хранителните продукти в големите търговски вериги е крачка в посока уравновесяване на монопола, но това е закъснял процес. Това коментира производителят на зеленчуци Иван Кабуров от пазарджишкото село Мало Конаре, който зарежда и голяма хранителна верига с продукцията си. Добави, че понякога продукцията на родните..