Той посочи, че през последните два месеца имаме възможност да видим механизимите на взаимоотношения между властта и гражданите. Става въпрос за доверието към действията на властта и ефективната комуникация.
Основните изводи са, че мнозинството от гражданите са склонни да слушат властта, което можа да се оцени по различен начин, в зависимост от гледната точка. Социолозите са измерили повишено ниво на доверие към премиера Борисов, но това все още не означава нещо. Военизираният език за битка с невидимия враг създава очакване за действия от властта, които са сварзани с контрол и команди.
Това е в основата на повишеното доверие към премиера, защото е добър в това да командва, да нарежда. Не е толкова добър да управлява процеси по рационален начин, да прави политики с определен тип аргументи. Видимо необходимостта от командване в една военна ситуация рефлектира върху доверието към този, който претендира да командва. Това поставя под въпрос динамиката на това доверие, когато влезем в ситуация, и не трябва да се командва. Гражданите ще очакват стратегически и политически решения от изпълнителната власт.
Според Страхил Делийски времето вече е дошло. По-точни изводи за отвошенията между гражданите и властта могат да се направят след 1-2 месеца, когато ще се развие необходимостта от определен тип политики. Тогава очакванията от правителството ще бъдат да действа като управленска институция.
Относно поведението на БСП анализът е, че са казали и смислени неща през тези два месеца, но няма кой да ги чуе. Така БСП са изгубили шанса да бъдат по-добре чути в кризата по силата на дефектите, които ръководството на социалистите сътвори през последните години. Проблемът на БСП е, че продължи говоренето от преди кризата. БСП продължиха да занимават публиката с вътрешнопартийните си проблеми. Това са стари дефицити, които не успяват да преодолеят. На този етап трудното за властта започва след извънредното положение.
Интервюто с политолога Страхил Делийски е в звуковия файл.
Рекорден е броят на сигналите за престъпления онлайн срещу деца в мрежата, подадени на Горещата линия на Центъра за безопасен интернет за 2024-а година. 1 750 000 са сигналите, обработени само за миналата година, съобщи Антоанета Василева, координатор на центъра. По думите й в предишни години броят на тези сигнали е стигал до 46 000...
Ученичките от Математическата гимназия в Пловдив - Димана Праматарова и Демира Недева ще представят проекти на международния научен инженерен панаир в Охайо, съобщиха от гимназията. Димана Праматарова от XI "а" клас и Демира Недева от XII "а" на Математическа гимназия „Акад. Кирил Попов“ са тазгодишните лауреати на Панаира на..
Как балканското недоволство срещу повишаването на цените и спекулата ще се проектира у нас? Според социалния психолог и университетски преподавател доц. Николай Димитров това недоволство вече е побългарено, при това доста аматьорски. "Защото, ако в Хърватия недоволството тръгна много мощно от един журналист, който обяви този протест за..
Очаквано протестите и бойкотите достигнаха и до България. Опасявам се обаче, че тези инициативи няма да доведат до такова намаляване на цените, както отчитаме намаляване на броя на касовите бележки. Теорията и практиката е доказала в годините, че намеса в пазарните отношения в условията на пазарна икономика трудно може да доведе до нещо,..
Улеснява се лечението на хора с Множествена склероза и п рез тази година 3200 души с увреждания ще получат високотехнологични помощни средства. Това съобщи в програма "Точно днес" Здравка Цветарска, председател на Фондация „МС – Заедно към върха“. Тя уточни, че добрите новини са от Първия национален форум за хората с МС, който се..