Той посочи, че през последните два месеца имаме възможност да видим механизимите на взаимоотношения между властта и гражданите. Става въпрос за доверието към действията на властта и ефективната комуникация.
Основните изводи са, че мнозинството от гражданите са склонни да слушат властта, което можа да се оцени по различен начин, в зависимост от гледната точка. Социолозите са измерили повишено ниво на доверие към премиера Борисов, но това все още не означава нещо. Военизираният език за битка с невидимия враг създава очакване за действия от властта, които са сварзани с контрол и команди.
Това е в основата на повишеното доверие към премиера, защото е добър в това да командва, да нарежда. Не е толкова добър да управлява процеси по рационален начин, да прави политики с определен тип аргументи. Видимо необходимостта от командване в една военна ситуация рефлектира върху доверието към този, който претендира да командва. Това поставя под въпрос динамиката на това доверие, когато влезем в ситуация, и не трябва да се командва. Гражданите ще очакват стратегически и политически решения от изпълнителната власт.
Според Страхил Делийски времето вече е дошло. По-точни изводи за отвошенията между гражданите и властта могат да се направят след 1-2 месеца, когато ще се развие необходимостта от определен тип политики. Тогава очакванията от правителството ще бъдат да действа като управленска институция.
Относно поведението на БСП анализът е, че са казали и смислени неща през тези два месеца, но няма кой да ги чуе. Така БСП са изгубили шанса да бъдат по-добре чути в кризата по силата на дефектите, които ръководството на социалистите сътвори през последните години. Проблемът на БСП е, че продължи говоренето от преди кризата. БСП продължиха да занимават публиката с вътрешнопартийните си проблеми. Това са стари дефицити, които не успяват да преодолеят. На този етап трудното за властта започва след извънредното положение.
Интервюто с политолога Страхил Делийски е в звуковия файл.
Тази седмица в рубриката „Добро утор, ден!“ ни гостува Надежда Тодорова, щастлива и горда майка на две прекрасни специални дъщери - Вяра (със синдром на Даун) и Румяна (осиновена). Казва, че пътят й към всяка от тях не е бил лесен, но това, че ги има са поредното доказателство, че вярата, любовта и борбата правят чудесата възможни. "Дъщеря ми..
Как на практика еврото ще влезе в касите на ресторантьори и хотелиери, какви са въпросите, които търговците си задават за наличността, за рестото, за касовите апарати, за разговорите с клиентите и с контролните органи? Според Тони Симидчиева - собственик на хотел и ресторант, и председател на Регионалната занаятчийска камара - Пловдив,..
Вотовете на недоверие сега заменят цикъла на предсрочни избори, в който бяхме влезнали, смята социологът от "Алфа рисърч" Павел Вълчев. Това, по думите му, сплотява опозицията, но не можем да кажем, че то носи съществена промяна, защото промяна на електоралните нагласи няма. Той отбеляза, специфичното в този момент и то е, че опозицията е от две..
В свят, в който промените в климата и загубата на биоразнообразие вече не са далечни заплахи, всяка стъпка към по-зелена и устойчива среда има значение. Над 3500 дървета и храсти бяха засадени в рамките на еко инициатива на ХОЛДИНГ КЦМ 2000 . Тя носи името „Засаждаме 2500 + дървета“ и се осъществява по повод 25-годишния юбилей на дружеството..
Центърът по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив отбеляза 10 години от създаването си. Той е първият и единствен в България център за върхова наука в полза на устойчивото земеделие и човешкото здраве. Оборудван с технологии от най-ново поколение, центърът се налага като притегателен център за млади изследователи и..