Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Световният океан е част от белите дробове на Земята

В Световния ден на океана екологът Христо Николов припомни, че ¾ от планета е заета от тази гигантска екосистема.

„Голямо е значението за регулацията на климата и равновесието на Земята. Подводният свят не е изучен достатъчно, не е видим за обществото, медиите и политиците. Половината от кислорода се произвежда от Световния океан, като поглъща 30% от въглеродните емисии. Всичките океански течения балансират климата. Топлото течение „Гълфстрийм“ е създало човешката цивилизация. Ако го нямаше 350 мил. души щяха да имат климат като Якутия. Цяла Западна Европа се стопля от едно течение. Голямата заплаха е от глобалното затопляне, намаляване на PH на океанската вода. Така океанската вода става по-кисела и влияе на подводните структурни екосистеми, които са аналогични на горите. Това са коралите. Умирането на корали или т.н. „избелване“  води до други сериозни проблеми свързани с тях. Следва замълсяването-дело на човешката цивилизация, което довежда са масово развитие на водорасли и липса на кислород във водата. Проблем е пласмасата и други не разградими отпадъци. Науката е изправена пред огромно предизвикателство заедно с политиката.“

През последните 10 години се утрояват защитените площи, като най-много са в Австралия и Нова Зеландия. Това се случва благодарение на личната ангажираност на президента на САЩ Барак Обама. Той се вслушва в науката и приема указанията на ООН за опазване на Световния океан. За съжаление сега при президента Тръмп много от тези международни програми са спрени, посочи още Христо Николов.  

Интервюто с еколога Христо Николов е в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Българските вина не отстъпват на другите производители

Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България  Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...

публикувано на 14.02.25 в 15:47

Разширява се пазарът на българското вино в чужбина

През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..

публикувано на 14.02.25 в 13:01
Емил Кабаиванов

Искат увеличение на заплатите на общинските служители

От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..

публикувано на 14.02.25 в 11:39

1300 бежанци ще учат български език, 150 от тях в Пловдив

Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната  - София, Бургас и Харманли.  Обученията по български език за бежанци в Пловдив..

публикувано на 14.02.25 в 10:34

В големите вериги свободен пазар няма, а надценката е 80-100%

Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Владислав Михайлов се надява бойкотът срещу големите търговски вериги да принуди държавата да вземе мерки и да ограничи тавана на надценките на храните. Според него  у нас има пазар, свободна търговия и конкуренция, но тези принципи не действат при "големите търговци на дребно". Причините са две..

публикувано на 13.02.25 в 16:09