Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Протестът е за нов стил в правенето на политика

"Хората на протестите днес не се самодефинират като умни, млади и красиви. Характерно е, че те избягват нарцистични дефиниции, защото и самият протест е срещу завишения нарцисизъм на премирера, демонстриран от него във всяка една сфера", коментира културният антрополог Валери Личев от БАН.
 

"Премиерът Борисов и досега не може да разбере, че смисълът на протеста не е срещу определени мерки в самата политика, а срещу стила и начина на водене на тази политика, която се изразява през медийното самоизтъкане, а не чрез реалните резултати", добави Личев.

Според него протестиращите искат промяна на правенето на политика, а не социални придобивки. "Това са хора, които имат достойнство и могат да държат на своето достойнство".

Той поясни, че на тези протести се случва и неопатриотична вълна, идваща от нащшите студенти и българите в чужбина. "Харкетерно за този неопартиотизъм е, че протестиращите хора не гледат към изгубените ценности в миналото, а са обърнали поглед напред с идея какво може да се направи за бъдещето на страната".

Според Валери Личев премиерът не може да разбере, че с ремонт на кабинета, проблемът не може да бъде решен. "Протестиращите искат коренна промяна и не се интересуват от твърдението на  властта, че няма алтернатива". 

Личев прогноздира, че протестът няма да стихне скоро време.  "Преди два дни, когато се случи инцидента с атакуването на бившия партиен дом, се спомена, че се планира създавенто на нова партия, която да няма общо с досегашните лица. Така че тази идея съществува и съм сигурен, че това се обмисля.Трябва да има тоална реновация между  управлението и обществото, и то в комуникативен план.

Според него това което трябва да се промени е да се създаде нова комуникация с властта, да се чуват алтернативни възгледи, да има диалог и нормален спор, който да води до истината и до конструктивното решение. "Със сигурност връщане назад няма – всемогъществото на една отделна партия или личност е вече невъзможно. Това мислене клони към залеза си", каза в заключение културният антрополог Валери Личев от БАН.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Вотовете на недоверие се обезцениха и вече са театрални

След поредната ваканция депутатите се връщат в пленарна зала. Какво свършиха до тук, какво се очаква от законотворството им, както и дали ще има нов вот на недоверие преди юни, говорим с политолога д-р  Теодор Славев . Политологът отбеляза в началото на разговора, че законодателната програма на НС не е особено богата, като пленарните сесии са..

публикувано на 07.05.25 в 10:43

Дано новият папа съчетае качествата на тримата последни

От Италия включваме монсеньор  Йовко Пищийски , служител в Държавния секретариат на Ватикана, с него говорим  за конклава (под ключ), който ще избере новия глава на Римокатолическата църква. Йовко Пищийски каза в началото, че процедурата започва с литургия, където всички 133 кардинали ще се помолят, за да може Светият Дух да ги озари и те да..

публикувано на 07.05.25 в 09:47

Скандалът Ф-16 показа проблем със сигурността на информацията

Полковникът от резерва и председател на Съюза на офицерите от разерва "Атлантик" не е привърженик на парадите, въпреки че на 6 май се вълнува от спомените и принадлежността си към армията. Според него обаче те са инерция и отживелица, характерна повече за тоталитарните държави. Те ангажират твърде сериозен и неоправдан ресурс, а отделно от това..

обновено на 06.05.25 в 19:45

Предизвикателство е да си лекар с офицерска отговорност

Професията на военния лекар е предизвикателство, което съчетава хуманизма и отговорността на офицерската кариера, каза в прадаването "Точно днес" на 6 май началникът на Военна болница - Пловдив полк. д-р Ангел Гозманов.  Той призна за дефицит на кадри, въпреки че от 2017 година вече има отделна специалност "Военна медицина", но и конкуренцията между..

обновено на 06.05.25 в 19:44

Запазването на родните породи трябва да е държавна кауза

Научният център по животновъдство и земеделие Смолян е основан през 1928 година.  Изследователската дейност в първите години е била насочена в п ородно усъвършенстване на местното родопско говедо и местните породи овце, чрез развъдно-подобрителна работа, съобразена със специфичните природни и икономически условия. Днес в него работят 6-тима научни..

публикувано на 06.05.25 в 13:10